Jaki materac wybrać?

Piotr Kowalczyk
13.04.2018

To już ten moment, to już ten czas - właśnie masz zamiar zakupić swój nowy materac, ale przytłacza Cię ogrom asortymentu jaki znajduje się na rynku i nie masz pojęcia co wybrać? Zadajesz sobie pytania – co będzie dla mnie najlepsze? Czym się kierować przy wyborze? Jakie są różnice między materacami? Jaki materac wybrać? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Zanim przejdę do sedna tematu i podpowiem Ci jak wybrać odpowiedni dla Ciebie materac, pokrótce przedstawię jakie rodzaje materacy mamy obecnie na rynku. Najprościej będzie rozgraniczyć materace na dwie grupy: materace sprężynowe oraz materace piankowe. Już po samej nazwie grupy widać jakie są różnice - tak dobrze Ci się wydaje - jedne materace głównie składają się ze sprężyn, a drugie są ich całkowicie pozbawione. Każdą z tych grup możemy podzielić jeszcze na trzy osobne podgrupy. Materac sprężynowe, ze względu na rodzaj zastosowanej sprężyny podzielimy na sprężyny typu Bonell, sprężyny kieszeniowe Pocket oraz sprężyny kieszeniowe Multipocket.

Materace bonellowe to materace najprostsze, gdzie sprężyny nie mają żadnej osłony i są ze sobą połączone drutem. Sprężyny te charakteryzuje wysoka trwałość, ale i duże przenoszenie drgań.

Sprężyny kieszeniowe Pocket są zdecydowanie lepszym wyborem, niż te typu Bonell. Tutaj każda ze sprężyn jest osobno zamknięta w materiałowej kieszonce. Dzięki temu rozwiązaniu sprężyny pracują osobno w miejscu nacisku, oraz nie przenoszą drgań. Takich sprężyn w materacu znajduje się około 240-260 na m2.

Sprężyna kieszeniowa Multipocket, jak nazwa wskazuje, jest tym samym co sprężyna Pocket, jednak samych sprężyn w materacu jest dwa razy więcej. Standardowo w materacach znajduje się ok 480-520 sztuk na m2. To rozwiązanie zapewnia nam dużo więcej punktów podparcia dla naszego organizmu, co przekłada się na większy komfort i zdrowszy sen.

Dopełnieniem każdego materaca sprężynowego jest pianka, jednak są również materace składające się tylko i wyłącznie z pianki, czy to jednej, czy kilku ze sobą połączonych. Na wstępie również pragnę zaznaczyć, iż pianka to nie gąbka! Gąbkę używamy w kuchni czy w łazience. Materace składają się z pianki - koniec i kropka.

Materace czy też same pianki możemy podzielić na trzy podgrupy: wysokoelastyczne, termoelastyczne i lateksowe.

Pianka wysokoelastyczna, to piakna o dużej elastyczności i sztywności. Zapewnia stabilne podłoże podczas snu. W materacach typowo piankowych zazwyczaj stanowi bazę wkładu materaca zastępując sprężyny, lub profilowana, sama w sobie stanowi całkowity wkład materaca.

Pianka termoelastyczna (VISCO) kształtuje się pod wpływem temperatury ciała, idealnie podpierając cały organizm. Charakterystyczna dla tej pianki jest minimalna siła odśrodkowa, co zmniejszy znacząco ucisk na układ nerwowy jak i układ krwionośny, mając pozytywny wpływ na regenerację organizmu podczas snu.

Pianka lateksowa to połączenie naturalnego mleczka drzewa kauczukowego z lateksem syntetycznym. Pianka ta odznacza się wysoką trwałością i świetną elastycznością. Specjalna perforacja tej pianki pozwala na zwiększenie wentylacji wkładu materaca.

Skoro wiesz już jakie mogą być rodzaje materacy, wypadałoby się w końcu skupić na tym, jaki materac wybrać dla siebie. Ważne byś nigdy przed testowaniem materacy nie nastawiał się tylko na jeden typ. Nigdy nie wiesz czy to właśnie materac sprężynowy czy piankowy, kieszeniowy czy termoelastyczny będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.

Nie można powiedzieć, że materace sprężynowe są najlepsze, a te pianowke to samo zło i odwrotnie. Każdy prezentuje inne właściwości oraz inną charakterystykę pracy. Materace sprężynowe zazwyczaj będą bardziej elastyczne i bardziej bujające od swoich pianowych odpowiedników. Materace piankowe w większej części są dość statyczne przez brak sprężyn, za to będą bardziej higieniczne czy lepiej dopasowujące się do naszego ciała. Materace pianowke nie posiadają prawie wcale pustych przestrzeni wewnątrz, które za to występują między sprężynami. W tych pustych przestrzeniach po pewnym czasie zaczyna się gromadzić kurz, który jest idealnym środowiskiem do rozwoju roztoczy i bakterii, a także może powodować uczulenia. Z drugiej strony, puste przestrzenie są bardziej przewiewne i zapewniają lepszą cyrkulację powietrza niż same pianki.

Czym się kierować przy wyborze materaca?

Jest kilka punktów które należy wziąć pod uwagę, mianowicie: twardość, ułożenie kręgosłupa, wagę oraz wzrost, zalecenia lekarza i własne odczucia komfortu. Utarty slogan mawia, że najlepszy i najzdrowszy jest twardy materac, co oczywiście nie jest prawdą. Powiedzenie to wywodzi się z lat 80-tych i 90-tych, gdzie twardość była niejako synonimem trwałości. Dziś na szczęście wygląda to inaczej, więc twardość materaca nie determinuje jego trwałości. Często w opisach materacy czy też na różnych portalach dotyczących materacy bądź zdrowego snu można spotkać się z określeniami twardości typu H1, H2 czy H3, gdzie H1 to materac bardziej miękki a H3 to twardy. Określenie to odnosi się do średniej budowy ciała: wagi około 80 kg i wzrostu 170 cm. Sam osobiście bardzo nie lubię tego podziału i wolę go nie stosować, ponieważ każdy z nas jest inny. Jedna osoba jest niska i krępa, druga wysoka i szczupła. Jedna ma szerokie biodra, inna szerokie barki. Twardość materaca dobieramy do swojej wagi i wzrostu, jest to niezwykle ważne, ponieważ to określi czy nasz kręgosłup podczas snu ma prawidłową pozycję by zapewnić nam jak najzdrowszy sen. Skoro jesteśmy przy twardościach materacy, warto wspomnieć o strefach twardości w materacach. W większości materacy widnieje hasło „7 stref twardości”, ale co to dla nas oznacza? Określenie to mówi, że materac dzieli się na strefy tak, aby każda część naszego ciała była odpowiednio podparta. W materacach sprężynowych strefy uzyskuje się poprzez zastosowanie sprężyn o różnej twardości, a w materacach piankowych dzięki różnego rodzaju profilowaniu, czy nacięciom. Dzięki temu rozwiązaniu wiemy, że śpiąc na boku nasze biodra i barki zapadną się nieco niżej w materac, by pozycja kręgosłupa była jak najbardziej prosta. Zamykając ten temat, jeśli jesteś osobą względnie zdrową z brakiem problemów z kręgosłupem, to kieruj się jak najlepszym ułożeniem ciała na materacu, tak by Twój kręgosłup był prosty, a organizm odpowiednio podparty. Każdy kompetentny sprzedawca pomoże Ci w ustaleniu prawidłowej pozycji kręgosłupa. Jeśli natomiast posiadasz wadę postawy, bądź jakiekolwiek specyficzne schorzenia kręgosłupa priorytetem przy wyborze twardości materaca będzie opinie lekarza ortopedy, bądź znalezienie wyspecjalizowanego doradcy, który ma bogate doświadczenie w doborze materacy.

Aspekt prozdrowotny przy wyborze materaca jest niezwykle ważny, jednak jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia - własne, indywidualne odczucia, czyli nasz komfort. Ludzka podświadomość jest niezwykle potężnym narzędziem, to ona będzie w dużej mierze decydowała czy dany materac będzie dla Ciebie wygodny. Nawet przy prawidłowym ułożeniu kręgosłupa, gdy Twoja podświadomość będzie krzyczeć, że jest Ci niewygodnie, to ten materac nie jest dla Ciebie - po prostu się na nim nie wyśpisz, tak jak byś tego chciał. Kieruj się tym by było Ci wygodnie, spanie na tym materacu ma Ci sprawiać radość, ma Ci być błogo po każdym ciężkim dniu.

Podsumowanie

Szukając idealnego materaca, przetestuj zarówno materace sprężynowe jak i piankowe. Następnie, z pomocą kompetentnego sprzedawcy dobierz kilka modeli, które najbardziej pasują do Twojej sylwetki, tak, aby Twoje ciało było dobrze podparte, a kręgosłup układał się w pozycji prostej. Na sam koniec kierując się swoimi odczuciami wybierz materac, na którym jest Ci najwygodniej. Nie zapominaj jednak o aspektach technicznych, czy gwarancji – ale w tym już na pewno doradzi Ci każdy pracownik wyspecjalizowanego salonu. W salonach SypialniaPlus oferujemy, poza profesjonalnym doradztwem, możliwość przetestowania materacy – ponieważ tak naprawdę, dopiero po kilku nocach we własnej sypialni będziesz wiedział, czy dokonałeś najlepszego wyboru.

Kierując się powyższymi punktami mogę Ci zagwarantować, że tak dobrany materac sprawi, że Twoje życie będzie lepsze. Będziesz wstawał zrelaksowany i bardziej wypoczęty, a Twoja chęć do działania będzie nieporównywalnie większa.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie