Jaką ziemię wybrać do uprawy warzyw?

Maciej Piwowski
28.07.2022

Własna hodowla warzyw to zajęcie czasochłonne, ale przy tym satysfakcjonujące. Aby jednak można było mieć bujne plony, należy zadbać o ziemię, na której będą mogły się swobodnie rozwijać. Czy inwestycja w gotowe podłoże pod warzywa to dobry pomysł? Co powinien zawierać tego rodzaju produkt?

Co powinno wyróżniać podłoże pod warzywa?

Każde warzywa mogą mieć nieco inne potrzeby dotyczące gleby. Niektóre z nich nie należą do wymagających, inne – potrzebują szczególnie żyznej ziemi. Warto mieć jednak na uwadze, że im lepsze warunki zapewni się roślinom, tym smaczniejsze i ładniejsze warzywa będzie można uzyskać. Przede wszystkim ziemia powinna być bogata w składniki odżywcze. Istotna jest też duża zawartość próchnicy, ponieważ pozytywnie wpływa na strukturę podłoża.

Ziemia warzywna musi być również przewiewna i przepuszczalna. Dzięki temu korzenie będą miały możliwość swobodnej wymiany gazowej. W przypadku opisywanego podłoża trzeba upewnić się również, czy ma dużą pojemność wodną, a także sorpcyjną, co jest ważne dla dostarczenia roślinom wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Należy również zadbać o to, aby podłoże pod warzywa nie było zbyt zbite ani za lekkie.

Jeśli ziemia nie będzie mieć odpowiedniej twardości, korzenie przestaną się prawidłowo rozwijać, co ostatecznie poskutkuje znacznym ograniczeniem możliwości pobierania z ziemi ważnych miko- oraz makroelementów. Najbardziej pożądana w przypadku uprawy warzyw jest gleba o gruzełkowatej strukturze, ponieważ tego typu podłoże z reguły zawiera odpowiednią ilość powietrza oraz wody. 

Jeśli więc planujemy uprawę warzyw, warto najpierw sprawdzić, czy podłoże, w którym mają być nasiona, zapewni im odpowiednie warunki. W innym przypadku możemy się w krótkim czasie rozczarować.

Gotowe podłoże warzywne – czy to dobry wybór?

Jeśli wiemy, jakie podłoże do warzyw będzie najlepsze, możemy sprawdzić, czy to, które mamy w ogródku, pozwoli na uprawę określonych roślin. Co zrobić w sytuacji, gdy gleba nie jest tak żyzna, jak tego oczekiwaliśmy? Dobre rozwiązanie w takim przypadku to zakup gotowego podłoża dostosowanego do wymagań określonych warzyw. Stawiając na tego typu produkt, można mieć pewność, że ziemia pod warzywa będzie zawierać wszystkie niezbędne składniki i pomoże w prawidłowym rozwoju posadzonych roślin.

Przewagę wspomnianych produktów nad glebą, którą mamy w ogródku, zapewnia również fakt, że nie zawierają one żadnych niebezpiecznych dla roślin drobnoustrojów czy patogenów. To pozwala na uniknięcie wielu chorób, a co za tym idzie – strat. Warto również podkreślić, że dostępność ziemi do warzyw pozwala również na to, aby uprawiać je nie tylko w ogrodzie, lecz także na tarasie czy balkonie. Odpowiednie podłoże warzywne pozwoli każdemu cieszyć się bujnymi plonami. 

Trzeba pamiętać, że na rynku można znaleźć wiele rodzajów ziemi pod uprawę warzyw. Podczas wyboru dobrze zwrócić uwagę, czy jest to produkt uniwersalny, czy przeznaczony do użycia przy hodowli konkretnego gatunku warzyw. Ponadto ziemie dzielą się również ze względu na to, do jakiej fazy rozwoju roślin zostały dostosowane. Nieco inne składniki może mieć gleba przeznaczona do stosowania zaraz po wysiewie, a inne ta, którą należy stosować później.

Ziemia BIO do uprawy warzyw – kiedy warto na nią postawić?

Ekologiczna uprawa roślin zyskuje coraz większą popularność. Jest to bez wątpienia związane ze stale rosnącą świadomością ogrodników o potrzebach środowiska oraz z tym, jak wiele można zdziałać bez korzystania ze środków chemicznych. Produkty pozbawione sztucznych składników pozytywnie wpływają nie tylko na naturę, lecz także na same plony, które są dzięki nim zdrowsze. Jeśli więc zależy nam na tym, aby dostarczać swojemu organizmowi to, co najlepsze, postawmy na ziemię BIO do uprawy warzyw.

Tego rodzaju produkty zawierają naturalne składniki takie jak glinka czy kreda, które pozytywnie wpływają na uzyskanie zadowalających plonów. Zawartość kompostu roślinnego w podłożu zapewnia warzywom doskonały smak. Jeśli planuje się uprawę ekologiczną, warto również zwrócić uwagę na nawozy BIO, dostarczające w pełni naturalne składniki odżywcze oddziałujące na rozwój roślin.

Uprawa ziół – czy ziemia pod warzywa będzie odpowiednia?

Wiele osób docenia również fakt, że część produktów pod uprawę warzyw świetnie zdaje egzamin przy sadzeniu ziół mających podobne wymagania glebowe. Co więcej, ogrodnicy zazwyczaj decydują się na ich posadzenie w bliskim sąsiedztwie. Warto podkreślić, że zioła nie należą do wymagających roślin, dlatego z ich uprawą poradzą sobie osoby, które stawiają dopiero pierwsze kroki w uprawie roślin. Gdy te osiągną dojrzałość, mogą być ozdobą ogrodu lub parapetu.

Zioła to idealne, aromatyczne przyprawy, które powinny się znaleźć w każdej kuchni. Będą one bez wątpienia zdrowsze niż te, które możemy nabyć w sklepie. Szczególnie jeśli do ich uprawy wybierzemy wcześniej wspomnianą ziemię BIO. Bazylia, tymianek czy majeranek doskonale sprawdzą się do przyprawiania potraw. Oprócz tego z części ziół można przygotowywać smaczne, zdrowe napary.

Gdzie szukać odpowiedniej ziemi pod uprawę warzyw?

Ziemię pod uprawę warzyw można znaleźć w niemal każdym sklepie ogrodniczym. Należy jednak mieć na uwadze, że tak jak zostało wcześniej wspomniane, nie każdy produkt będzie odpowiadać wymaganiom konkretnych roślin. Przed dokonaniem zakupu warto więc upewnić się, że wybrana opcja jest przeznaczona do konkretnych warzyw oraz do określonej fazy rozwoju. Trzeba również pamiętać, aby stawiać wyłącznie na produkty od sprawdzonego producenta.

W razie wątpliwości dotyczących tego, czy w opakowaniu faktycznie znajdują się wszystkie potrzebne roślinom składniki odżywcze, dobrze poprosić o radę specjalistę. Jest to szczególnie istotne, jeśli samemu nie mamy wystarczającego doświadczenia, aby wybrać odpowiednie podłoże.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie