Jaką wkładkę zamka wybrać? Praktyczny poradnik

Marta Szydełko
23.07.2018

Wybierając drzwi wejściowe do domu zawsze w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na ich estetykę. Nie mniej ważne jest jednak to, czy drzwi będą stanowić skuteczną przeszkodę dla włamywacza. Warto zatem wiedzieć, że ogromny wpływ na ten parametr ma jakość wkładki zamka. Jest to często bagatelizowany element, co doświadczony złodziej potrafi bezlitośnie wykorzystać. W tym poradniku podpowiadamy więc, jaką wkładkę zamka wybrać.

Klasyfikacja wkładek

Wkładki do zamków drzwiowych są klasyfikowane według normy Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Określa ona, ile czasu zajmie włamywaczowi sforsowanie danej wkładki. Występują trzy klasy:

  • A
  • B
  • C

Wbrew temu, co podpowiada logika, klasyfikacja jest odwrócona. Oznacza to, że najwyższy poziom bezpieczeństwa gwarantują wkładki klasy C, nieco niższy B, a najgorzej wypadają wkładki klasy A.

Wkładki klasy A

Nie będziemy się przesadnie nad nimi rozwodzić, ponieważ zakup takiej wkładki nie ma najmniejszego sensu. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, wkładki klasy A mogą być stosowane wyłącznie wtedy, gdy nie zależy nam na ponadstandardowym zabezpieczeniu lokalu przed włamaniem.

Wkładki klasy B

Takie wkładki zapewniają już pewien zakres ochrony przed działaniami włamywacza. Instytut Mechaniki Precyzyjnej wyliczył, że wkładka klasy B powinna stawiać opór przez 3 do 6 minut. Teoretycznie to niezbyt długo, ale pamiętajmy, że włamywacz działa w pośpiechu i silnym stresie. Już po kilku minutach walki z zamkiem może więc uznać, że lepiej sobie odpuścić. Ponadto w czasie forsowania wkładki złodziej może zostać zauważony przez sąsiadów.

Wkładka klasy B oferuje więc sensowny stosunek ceny do bezpieczeństwa. Takie wkładki są obecnie standardem i szybko wypierają z rynku modele klasy A (forsowanych w czasie maksymalnie 1 minuty).

Wkładki klasy C

Nietrudno się domyślić, że mamy tutaj do czynienia z wkładkami najwyższej jakości, przynajmniej pod względem odporności na włamanie. Klasyfikacja Instytutu Mechaniki Precyzyjnej podaje, że taka wkładka oprze się włamaniu przez co najmniej 6 minut. To w zupełności wystarczy, aby zniechęcić złodzieja lub znacznie zwiększyć szansę jego złapania przez policję czy agencję ochrony.

Wkładki klasy C są oczywiście najdroższe, ale szukanie oszczędności na tym elemencie nie jest dobrym pomysłem. Wkładkę kupuje się raz na wiele lat. Inwestowanie w piękne, solidne drzwi i wyposażanie ich w byle jaki zamek, to czysta głupota.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.