Jaką kostkę brukową kupić do wykończenia terenu wokół domu?

Mateusz Nowak
03.12.2020

Kostka brukowa jest zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem materiału do wykańczania terenu wokół domu. Wpływ na to ma zarówno jej łatwa dostępność, jak i bardzo szeroki wybór wariantów kolorystycznych, faktur czy rozmiarów. Dzięki temu z kostki można wykonać zarówno podjazd czy ścieżkę prowadzącą od furtki do drzwi, ale również wykorzystać ją do stworzenia efektownego i funkcjonalnego ogrodu. Pytanie tylko, jaką kostkę brukową kupić? Czym się kierować? Sprawdź kilka wskazówek, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rodzaj kostki

Kostka brukowa występuje w co najmniej kilkunastu rodzajach, diametralnie różniących się od siebie wyglądem. Można bez problemu znaleźć kostkę, która będzie idealnie pasować do budynku o klasycznej architekturze, jak też do ultranowoczesnego domu. Bardzo ważne jest właśnie to, aby kostka licowała z charakterek budynku, stanowiąc jego uzupełnienie, a nie z nim kontrastując.

Kolorystyka

Na etapie wyboru kostki brukowej trzeba się bardzo dokładnie zastanowić nad preferowaną kolorystyką, przy czym wcale nie musi to być produkt w jednolitym kolorze. Producenci oferują nam dziś chociażby kostki melanżowe, czyli wielokolorowe. To dobry wybór w sytuacji, gdy nie mamy 100% przekonania do konkretnego koloru oraz ostatecznej wizji wyglądu otoczenia budynku.

Z kolei osoby zdecydowane na daną kolorystykę również nie będą mieć problemu z wybraniem odpowiedniej kostki. Można przebierać w odcieniach: od szarości, przez pastele, aż po bardzo ciemne kolory, które fajnie sprawdzają się w otoczeniu nowoczesnych, minimalistycznych budynków.

Format

Kolejną kwestią wymagającą rozważenia jest to, jaki format powinna mieć preferowana kostka brukowa. Wcale nie trzeba się tutaj decydować na jeden rodzaj. Producenci oferują nam dziś kostki w bardzo szerokim wyborze formatów, dzięki czemu spokojnie da się wykorzystać jeden model do zbudowania podjazdu, chodników, ale też tarasu – na którym zawsze najlepiej prezentuje się kostka w dużym formacie.

Dodatkowo radzimy zwrócić uwagę na kwestię gwarancji. Renomowani producenci udzielają gwarancji m.in. na trwałość koloru, co jest bardzo ważne w kontekście wieloletniego użytkowania kostki brukowej.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.