Jaka dachówka dla domu? Betonowa czy ceramiczna?

Krzysztof Jagielski
02.01.2016

To dylemat, który zawsze staje przed inwestorem budującym swój dom. Czym wykończyć dach? Jeśli z góry odrzucamy blachę i gont, to zostaje nam wybór między dachówką betonową i ceramiczna. Jaka dachówka dla domu będzie lepsza? Na co zwrócić szczególną uwagę? Mamy dla Was garść porad.

Dachówka betonowa – tańsza, ale odwdzięcza się trwałością

Niezaprzeczalnym atutem dachówki betonowej jest jej cena – najlepsze produkty czołowych producentów są po prostu tańsze od najsłabszych dachówek ceramicznych. Nic więc dziwnego, że betonowe pokrycie dachu cieszy się w Polsce tak dużą popularnością, szczególnie wśród deweloperów. Nie chodzi jednak tylko o cenę. Dachówka betonowa ma także kilka innych istotnych atutów.

Przede wszystkim jest to pokrycie bardzo trwałe, odporne na warunki atmosferyczne. Tym zdecydowanie dystansuje w gruncie rzeczy niewiele tańszą blachą, nie wspominając już o goncie. Można więc stwierdzić, że dachówka betonowa jest złotym środkiem dla tych, którzy szukają jakości za rozsądną cenę. Poza tym eksperci wskazują, że ten rodzaj pokrycia charakteryzuje się lepszą izolacyjnością akustyczną od swojego ceramicznego odpowiednika.

Dla wielu osób ważnym argumentem będą kwestie ekologiczne. Produkcja dachówki betonowej pochłania zdecydowanie mniej energii, ponieważ jest ona wypalana w dużo niższej temperaturze niż ta ceramiczna. W efekcie jest ona tańsza już po tym, jak trafi do hurtowni pokryć dachowych.

Minusy? Także są. Na pewno dachówka betonowa jest mniej efektowna niż ceramiczna, nie ma takiego połysku, jest również dostępna w bardzo ograniczonej gamie kolorystycznej: do wyboru zwykle mamy tylko kilka podstawowych kolorów. Jeśli więc chcemy, aby nasz dach wyróżniał się w okolicy, to raczej powinniśmy poszukać czegoś ciekawego wśród dachówek ceramicznych.

Dachówka ceramiczna – najlepszy wybór dla estetów

Dachówka ceramiczna jest od kilku lat prawdziwym hitem na polskim rynku inwestycyjnym. Wybierają ją przede wszystkim inwestorzy prywatni, którym zależy na efektownym wyglądzie dachu. Faktem jest, że ten rodzaj pokrycia doskonale te oczekiwania spełnia. Nie chodzi tylko o wygląd samej dachówki, ale też dużą dostępność przeróżnych wzorów, włącznie z gąsiorami.

Dachówka ceramiczna jest dostępna w ogromnej gamie kolorystycznej. Możemy więc sobie zamówić np. szary czy pomarańczowy dach, a producent spełni nasze żądanie. Szczególnie popularne są w ostatnim czasie dachówki, których kolor zmienia się w zależności od kąta padania światła słonecznego.

Dachówka ceramiczna jest także zdecydowanie bardziej odporna na upływ czasu. Nie porasta mchem i inną roślinnością tak szybko, jak dzieje się to w przypadku dachówki betonowej. Powinny wziąć to pod uwagę osoby, które budują dom w sąsiedztwie lasu lub przy ruchliwej drodze. Ceramikę łatwiej się także czyści.

Dachówka ceramiczna nie ustępuje swojemu betonowemu odpowiednikowi pod względem trwałości. Czołowi producenci nie bez powodu oferują przecież nawet 50-letnią gwarancję na swoje produkty. Oczywiście piszemy tu o dachówkach znanych marek, które mają ugruntowaną pozycję na rynku.

Po stronie wad tego pokrycia bezsprzecznie trzeba natomiast wymienić cenę. Dachówka ceramiczna, szczególnie w fikuśnym kolorze i ekskluzywnie wykończona (np. angobowana) jest zdecydowanie droższa od betonowej. Różnica w skali całego dachu może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Nie jest to zatem dobry wybór dla oszczędnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.