Jak zwiększyć wartość działki budowlanej?

Krzysztof Jagielski
13.01.2020

Działka budowlana ma dziś bardzo dużą wartość, szczególnie, jeśli znajduje się na atrakcyjnym dla prywatnych inwestorów terenie – chociażby w pobliżu dużego miasta, z dobrym dojazdem. To świetna inwestycja, którą w dobie boomu budowlanego można bez większego problemu spieniężyć. Chcąc uzyskać za działkę jak najwyższą cenę, warto jednak zadbać o kilka szczegółów, na które zwracają uwagę inwestorzy. Sposoby na znaczne zwiększenie wartości działki budowlanej opisujemy w naszym poradniku.

Doprowadzenie mediów do granicy działki

Działka budowlana z bezpośrednim dostępem do wszystkich mediów zawsze będzie bardzo łakomym kąskiem dla inwestorów i osiągnie wysoką cenę sprzedaży. Jeśli więc obecnie takowych mediów nie ma, warto się postarać o ich doprowadzenie. Owszem, wiążą się z tym określone koszty, jednak właściciel bez problemu odzyska je z nawiązką przy sprzedaży nieruchomości.

Uregulowanie kwestii dostępu do drogi

Chodzi tutaj o sytuację, w której zjazd z działki następuje na… inną działkę, pełniącą funkcję drogi dojazdowej. Potencjalni nabywcy z pewnością będą chcieli mieć pewność, że po zakupie nieruchomości nie będą mieć problemu z uzyskaniem pozwolenia na budowę, a taki może się pojawić, jeśli kwestia zjazdu z działki nie zostanie prawnie uregulowana – chociażby poprzez ustanowienie służebności.

Ogrodzenie działki

Nie musi to być wcale jakieś piękne czy szczególnie trwałe ogrodzenie. W zupełności wystarczy zwykła siatka leśna na palach. Już to wywołuje pozytywny efekt, ponieważ potencjalni nabywcy mogą sobie łatwiej zwizualizować faktyczną wielkość działki oraz wyobrazić swój przyszły dom na niej.

Utwardzenie dojazdu

Jeśli do działki prowadzi droga gruntowa, która po opadach zamienia się w grzęzawisko, warto zainwestować w jej utwardzenie – wystarczy trochę czystego gruzu i warstwa tłucznia dla wyrównania.

Uzyskanie warunków zabudowy

Jeśli dla działki zostały wydane warunki zabudowy, to jest to ogromny atut z punktu widzenia potencjalnych nabywców. Odpada im bowiem czasochłonny obowiązek uzyskania takich warunków we własnym zakresie. Nikt przecież nie lubi biegać po urzędach, dlatego działka z warunkami zawsze będzie bardziej wartościowa niż taka, która na przykład nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.