Remont łazienki wiąże się z dostosowaniem jej do potrzeb użytkowników. Zakup mieszkania z rynku wtórnego często wymaga ponownego zaaranżowania sanitariatu. Czasem bywa także konieczność wykonania poprawek w związku ze zmieniającymi się potrzebami użytkowników, np. podeszłym wiekiem. Warto zatem zastanowić się, jak zwiększyć funkcjonalność łazienki, aby była jak najbardziej ergonomiczna. Niezbędne będzie również dopasowanie akcesoriów, takich jak suszarki do rąk czy dozownik do mydła.
Często zdarza się, że kupując stare mieszkanie znajdujemy w nim rozwiązania niezbyt funkcjonalne, a z punktu widzenia użytkowania, nawet niebezpieczne. Do takich rozwiązań należy położenie kafelek na podłodze. Ani to bezpieczne ani trwałe, gdyż kafelki są znacznie mniej wytrzymałe od płytek podłogowych i po pewnym czasie mogą powstać na nich pęknięcia. Są również bardzo śliskie. Dlatego najlepiej wymienić je na gres techniczny albo szkliwiony o antypoślizgowej powierzchni. Można również wybrać płytki drewnopodobne, które nadają się do łazienki, jeśli chce się ją urządzić w bardziej klasycznym stylu. Antypoślizgowa podłoga w łazience jest bardzo ważna, gdyż zapobiega wypadkom. Oczywiście doraźnym rozwiązaniem mogą być dywaniki łazienkowe. Jednak w sytuacji, gdy łazienka jest łączona z toaletą nie jest to zbyt higieniczne rozwiązanie, gdyż dywanik jest siedliskiem zarazków. Ponadto zwykle nasiąka wodą, co może powodować rozwój pleśni i grzybów. Zatem optymalnym rozwiązaniem jest jednak wymiana podłogi.
Jeśli nie mamy problemów z podłogą, często inna kwestia się nasuwa, a mianowicie zbyt mało miejsca na środki czystości i te przeznaczone do czyszczenia łazienki. Jeśli nie dysponuje się obudowaną wanną z wnęką, gdzie można schować detergenty, to pozostaje je przechowywać albo w szafce w kuchni, co nie jest zbyt wygodne, albo za toaletą, co z kolei nie jest zbyt estetyczne. Warto zatem zamontować dodatkową półkę lub kilka półek, najlepiej zabudowanych. Szafka łazienkowa może znaleźć się pod umywalką, albo też obok niej, jeśli dysponuje się odrobiną miejsca. Można wykorzystać wąskie i długie szafki wiszące, dzięki czemu nie zajmą wiele przestrzeni użytkowej. Takie rozwiązanie sprawia, że łazienka zyskuje bardziej estetyczny wygląd, a jednocześnie wszystko jest pod ręką. Szafki łazienkowe muszą być wykonane z materiałów wodoodpornych, dzięki temu będą funkcjonalne przez wiele lat.
Czasem w starej łazience decydujemy się na remont generalny, włącznie z wymianą starej instalacji grzejnikowej. Wtedy trzeba skuwać wszystkie płytki, aby poprowadzić instalację na nowo. Pozwala to na dopasowanie dowolnego grzejnika, a w łazience najlepiej sprawdza się nowoczesny grzejnik drabinkowy. Na nim bez trudu można suszyć mokre rzeczy, także ręczniki, a jednocześnie prezentuje się bardzo estetycznie. Oczywiście bywa tak, że nie ma możliwości wymiany instalacji, wtedy w przypadku starych grzejników żeliwnych, trzeba wymienić je na grzejniki modernizacyjne z uniwersalnym przyłączem. Oczywiście trzeba odpowiednio dopasować grzejnik według rozstawu przyłączy, jednak nie powinno być problemów z dopasowaniem odpowiedniego modelu.
Czasem zmiany w łazience są kosmetyczne, aczkolwiek istotne. Tak jest w przypadku rezygnacji z tradycyjnych ręczników do wycierania rąk na rzecz podajników na papier bądź suszarek do rąk. Takie rozwiązanie jest bardziej higieniczne. Oczywiście można powiedzieć, że z domowej łazienki nie korzysta wiele osób, jednak warto wybierać rozwiązania, które są po prostu wygodniejsze, a przy okazji bardziej sterylne. Tak jest również w przypadku wyboru spośród dostępnych dozowników do mydła odpowiedniego modelu. Ważne, by dozownik do mydła dopasowany był do strefy łazienkowej i innych akcesoriów, a jego rozmiar był odpowiedni. Najlepiej sprawdzają się oczywiście niewielkie modele. Z pewnością jest to znacznie bardziej higieniczne rozwiązanie niż korzystanie z kostki mydła i nieco wygodniejsze niż pojemnik z pompką.
Zwiększenie funkcjonalności łazienki może być związane z dostosowaniem jej do potrzeb osób z ograniczoną ruchomością, np. osób starszych, ale również niepełnosprawnych. W takiej sytuacji konieczne jest zamontowanie dodatkowych poręczy zarówno przy wannie lub prysznicu, jak i toalecie. Dodatkowe wieszaki również mogą się przydać. Wtedy zawsze pod ręką można mieć np. szlafrok.
Artykuł partnera.