Jak zrobić skalniak w ogrodzie?

Mariusz Siwko
24.09.2020

Skalniak jest bardzo efektownym elementem ogrodu, którego budowa nie jest wcale tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Jeśli szukasz jakiejś ciekawej kompozycji, która odmieni sztampowy ogród i doda mu odrobiny indywidualizmu, to skalniak z pewnością będzie dobrym wyborem – oczywiście pod warunkiem, że masz na niego miejsce (pasuje raczej do większych ogrodów). W naszym poradniku podpowiadamy, jak zrobić skalniak w ogrodzie w kilku prostych krokach.

Wybór miejsca

Zawsze zaczynamy od dokładnego zastanowienia się, w której części ogrodu skalniak będzie prezentować się najlepiej. Nie bez znaczenia jest również stanowisko – pamiętajmy, że różne rośliny mają odmienne wymagania odnośnie do stopnia nasłonecznienia. Jeśli jeszcze nie do końca wiesz, jakie rośliny ostatecznie znajdą się na skalniaku, to najbezpieczniejszą i dającą największe możliwości opcją będzie zbudowanie go po stronie południowo-zachodniej.

Zamówienie ziemi

Ziemia na skalniaku musi być przede wszystkim przepuszczalna, aby nie dopuścić do gnicia korzeni roślin. Jeśli masz dostęp do zbitej, twardej ziemi, na przykład gliniastej, to pamiętaj, aby wcześniej dokładnie zmieszać ją z piaskiem i ewentualnie torfem – przy czym dużo zależy tutaj także od wyboru roślin, które mają różne preferencje w zakresie pH.

Zamówienie kamieni

Jak sama nazwa wskazuje, skalniak powinien przypominać skałę, a więc do jego budowy niezbędne jest użycie różnych kamieni. Tutaj panuje pełna dowolność, wszystko jest uzależnione od tego, jaką masz wizję skalniaka. Standardowe polne kamienie zawsze wyglądają dobrze, choć jeśli wolisz zyskać nowoczesny element wystroju ogrodu, to zastanów się nad minimalistycznym granitem oraz piaskowcem.

Wybór roślin

Na skalniaku zdecydowanie najlepiej prezentują się rośliny okrywowe, czyli niskie, płożące, które z czasem szczelnie pokrywają całą konstrukcję. Możesz także wybrać inne niskie gatunki, jak kosodrzewina. Ważne, aby nie stosować na skalniaku roślin ekspansywnych, które zagarną całą przestrzeń dla siebie – wówczas konstrukcja wyglądałaby nudno.

Zabezpieczenie przed chwastami

Choć nie wszyscy są zwolennikami ściółkowania gleby, to jednak sugerujemy, aby na skalniaku zastosować agrowłókninę. Zapobiegnie ona przerastaniu chwastów, których usuwanie ze skalniaka zawsze jest dość problematyczne i grozi np. obsuwaniem się ziemi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie