Profesja rzeczoznawcy majątkowego jest niezwykle prestiżowym i opłacalnym zawodem. Każdy, kto chce zająć się profesjonalną wyceną majątku, musi uzyskać odpowiednie, państwowe uprawnienia i spełnić wiele warunków.
Niezbędne wykształcenie
Pierwszym i niezbędnym kryterium, które musi spełnić każdy kandydat jest posiadanie wyższego wykształcenia. Nie trzeba już koniecznie legitymować się tytułem magistra, wystarczy teraz licencjat. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że każdy, kto chce zostać rzeczoznawcą, a ukończył tylko wyższą szkołę pierwszego stopnia, musi jeszcze skończyć dwuletnie studia podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomości. Ten obowiązek nie dotyczy jedynie absolwentów z tytułem magistra, którzy korzystali z programu nauczania obejmującego te zagadnienia.
Każdy, kto chce zostać rzeczoznawcą majątkowym musi też być osobą fizyczną i posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. W związku z tym nie może być on karany za przestępstwa gospodarcze, przeciwko mieniu, bądź dokumentom, fałszowanie pieniędzy i papierów wartościowych, znaków urzędowych czy składanie fałszywych zeznań, oraz za przestępstwa skarbowe.
Dopiero kiedy spełnia się te wszystkie wyżej wymienione warunki można przystąpić do odbycia praktyki zawodowej, która wprowadza kandydata we wszystkie tajniki zawodu rzeczoznawcy. Staż ten zwykle trwa od 6 miesięcy do roku. Następnie należy zdać dwuetapowy egzamin dokładnie sprawdzający wiedzę i kwalifikacje, które zdobył aplikant podczas odbywania praktyk i nauki.
Artykuły prawne na temat pracy w zawodzie rzeczoznawcy.
Więcej rzetelnych informacji o zdobywaniu uprawnień do zawodu rzeczoznawcy znaleźć można w art. 174–178 ustawy o gospodarce nieruchomościami, oraz dwóch rozporządzeniach ministra infrastruktury i rozwoju z 11 marca 2014 r.
Po uzyskaniu odpowiednich uprawnień można założyć własną kancelarię rzeczoznawcy majątkowego. Oczywiście, każdy kto chce mieć wielu klientów nie może poprzestać tylko na otworzeniu biura i zawieszeniu nad nim odpowiedniego szyldu. Musi jeszcze dotrzeć do wszystkich osób, które potencjalnie mogłyby być zainteresowane skorzystaniem z jego usług.
Współcześnie niezwykle ważną sprawą jest odpowiednie zaistnienie w sieci. W tym celu należy stworzyć odpowiednią wizytówkę internetową kancelarii i sprawić, żeby znajdowała się ona jak najwyżej w wynikach wyszukiwania.
Jeśli mieszkamy na przykład w Pile lub w Gnieźnie, wypozycjonowanie strony naszej kancelarii warto zlecić odpowiedniej firmie, która właściwie się tym zajmie. Z całą pewnością największy nacisk położy ona na frazy takie jak: wycena nieruchomości Piła, wycena nieruchomości Gniezno, czy rzeczoznawca Piła. Właśnie te sformułowania powinny odegrać kluczową rolę w tekstach, które zostaną zamieszczone na stronie kancelarii, gdyż to właśnie je internauci wpisują najczęściej szukając usług rzeczoznawcy w Pile, lub w Gnieźnie.
Artykuł partnera.