Jak zbudować dom jednorodzinny za mniej niż 300 tysięcy złotych? 6 złotych zasad

Krzysztof Jagielski
18.07.2016

Czy da się zbudować dom jednorodzinny za mniej niż 300 tysięcy złotych? Pewnie, że tak i wcale nie musi to być klitka. Taka kwota wystarczy do zbudowania domu o powierzchni około 100-120 m2, bez piwnicy i działki w cenie. W dodatku mówimy tutaj o domu całkowicie wykończonym, gotowym do zamieszkania. Jak to możliwe? Wystarczy trzymać się kilku ważnych zasad. Wymieniamy 6 z nich.

  1. Wynajmij kilka ekip do różnych etapów – generalny wykonawca zawsze będzie droższy. Jeśli masz dość czasu i nerwów, aby pilnować różnych ekip, a wcześniej ich poszukać, to zdecyduj się na podzielenie etapów budowy między kilku wykonawców. To zagwarantuje Ci spore oszczędności.
  2. Zatrudnij dobrego i aktywnego kierownika budowy lub managera budowy – szczególnie ciekawe jest to drugie rozwiązanie. Manager budowy zajmuje się kompleksowym zarządzaniem inwestycją: od negocjowania cen materiałów budowlanych przez załatwienie odbioru budynku. Skorzystanie z jego usług jest bardzo opłacalne oraz oszczędza mnóstwo nerwów. Manager zwykle bierze procent od wartości całej inwestycji lub dostaje od inwestorów pensję.
  3. Zapomnij o modnych technologiach – są elementy, na których nie ma sensu oszczędzać, ale są i takie, które można traktować jako przejaw rozrzutności. Do tej drugiej grupy spokojnie można zaliczyć wykonanie izolacji ścian o grubości 30cm. Taka warstwa styropianu przynosi minimalne zyski w stosunku do 20cm, a jej wykonanie kosztuje 30-40% więcej. Aby oszczędnie wybudować dom lepiej jest kierować się zdrowym rozsądkiem, nie kupować wszystkiego, co „jest zalecane przez ekspertów”.
  4. Nie celuj w materiały wykończeniowe z najwyższej półki – szukając oszczędności zawsze kieruj się w stronę materiałów wykończeniowych, które możesz kiedyś z łatwością wymienić. Nie oszczędza się natomiast na materiałach konstrukcyjnych, wpływających na koszty eksploatacji domu i takich, które są niewymienne. Jeśli masz do wyboru lepszy bloczek betonowy na ściany i lepszą baterię umywalkową, zawsze wybierz bloczek.
  5. Naucz się pracować fizycznie – nawet nie masz pojęcia, jak wiele prac na budowie możesz wykonać samodzielnie. Nie bierz się za murarkę, ciesielkę i dekarkę, ale już prosta hydraulika czy elektryka nie powinna być problemem – wystarczy poradnik znaleziony w Internecie. Samodzielnie możesz pomalować ściany, położyć płytki, zamocować elementy białego montażu – to naprawdę nie jest nic skomplikowanego. Im więcej zrobisz samodzielnie, tym mniej zapłacisz za robociznę. Musisz mieć na to jednak czas.
  6. Skup się na tym, co ważne – aby zamieszkać w wymarzonym domu nie potrzebujesz kutego ogrodzenia, pięknego podjazdu z granitu i idealnego trawnika. Są to prace, które można wykonać w przyszłości po odłożeniu na nie pieniędzy. Nie trwoń ograniczonego budżetu na coś, co nie jest niezbędne do życia.

Zbudowanie niewielkiego domu za 300 tysięcy złotych jest jak najbardziej możliwe. Wymaga samozaparcia, dyscypliny finansowej i rezygnacji z części marzeń, ale to niewielka cena za luksus mieszkania bez sąsiadów za ścianą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie