Jak zaprosić ptaki do przydomowego ogrodu?

Marek Szydełko
02.08.2021

Przykre jest to, że wydajemy mnóstwo pieniędzy na bycie blisko natury (np. wyjeżdżając na egzotyczne wakacje), po czym sami doprowadzamy do tego, że się od niej oddalamy. Idealnym przykładem będzie maniera projektowania i aranżowania przydomowych ogrodów „pod sznurek”, łatwych w pielęgnacji, natomiast nieprzyjaznych faunie. Jeśli popełniłeś podobny błąd, ale teraz bardzo zależy Ci na tym, aby ożywić ogród i np. zaprosić do niego ptaki, to skorzystaj z naszych wskazówek.

Poidełka

Nie muszą to być wcale profesjonalne poidełka mocowane do drzew czy krokwi domu. W zupełności wystarczające będą miseczki porozstawiane w różnych częściach ogrodu, z których będą korzystać zarówno ptaki, jak i owady (przede wszystkim pszczoły). Mając dostęp do wody ptaki będą chętnie odwiedzać Twój ogród. Rozważ również zamontowanie niewielkiej fontanny – płynąca woda także przyciągnie wiele gatunków ptaków.

Karmniki

To podstawa, jeśli chcesz, aby Twój ogród był odwiedzany przez ptaki również zimą. Karmnik może stanowić efektowną ozdobę ogrodu, natomiast przede wszystkim stanowi bardzo ważne wsparcie dla zimujących w Polsce gatunków, które nie poradzą sobie bez pomocy człowieka.

Zasadź drzewa owocowe

Niekoniecznie po to, aby zbierać z nich owoce – mogą one natomiast stanowić pokarm dla ptaków, które dzięki temu zaczną gremialnie odwiedzać Twój ogród. Szczególnie dobrym pomysłem będzie zasadzenie czereśni, wiśni lub śliwy. Na pewno znajdziesz w ogrodzie idealnie miejsce na takie gatunki drzew, które będą także stanowić ozdobę otoczenia budynku.

Załóż dzikie rabaty

Możesz wyznaczyć je w mniej uczęszczanych częściach ogrodu, co z całą pewnością zachęci ptaki do odwiedzin, a nawet do zakładania gniazd w Twoim ogrodzie. Dzikie zagajniki dają ptakom poczucie bezpieczeństwa, chronią je przed upałem, ulewnymi deszczami oraz naturalnymi wrogami. Ważne jest natomiast to, aby nie pielić takiej rabaty, nie przycinać znajdujących się na niej roślin i niespecjalnie ją porządkować.

Nie formuj koron drzew

Uformowane korony na pewno prezentują się bardzo ładnie, natomiast nie są czymś, co przyciągnie ptaki do Twojego ogrodu. Nie dość, że w takich koronach trudniej zakłada się gniazda, to jeszcze regularne przycinanie z wykorzystaniem np. sprzętu elektrycznego jest dla ptaków bardzo stresujące. Zrezygnuj więc z tego nawyku i przekonaj się, że dzikie korony drzew także mogą wyglądać świetnie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.