Jak zapewnić sobie komfortowy sen?

Marek Szydełko
24.06.2021

Dla wielu ludzi komfortowy sen stał się luksusem. Dzieje się tak z powodu zbyt krótkiego czasu przeznaczonego na wypoczynek lub ze względu na niską jakość snu. Regeneracja jest kluczowa w osiągnięciu dobrego samopoczucia. Chcesz wiedzieć jak zwiększyć komfort swojego snu? Zapraszam Cię do dalszej części.

Sen – dlaczego jest taki ważny?

Podczas snu ciało ma czas na regenerację. Musi on być spokojny i nieprzerwany, aby czerpać z niego jak największe korzyści. Dochodzi wtedy do zaawansowanych procesów odnowy w mózgu. Odpoczynku nie jest w stanie zastąpić żaden lek. W głębokich fazach snu mózg zwiększa swoją aktywność. Dzieje się tak, ponieważ w tym czasie porządkuje on ślady pamięciowe, usprawniając przy tym zdolność do zapamiętywania i nauki. Po dobrze przespanej nocy możliwości poznawcze i twórcze umysłu są znacznie większe, niż w przypadku kilku godzin wypoczynku. Wiedziałeś o tym? Teraz już wiesz – to między innymi dlatego sen jest, aż tak ważny.

Konsekwencje niedosypiania

Dorosły człowiek powinien poświęcić około 7 godzin dziennie na sen. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę i ludzie często znacznie skracają ten czas. Długotrwałe bagatelizowanie odpowiedniej ilości snu może okazać się fatalne w skutkach, zarówno dla ciała, jak i dla umysłu. Co dzieje się z organizmem, kiedy jest pozbawiony koniecznego odpoczynku?

Oto część możliwych efektów niedosypiania:

 • zaburzenia nastroju, mogące prowadzić do depresji,
 • podwyższona drażliwość,
 • osłabienie pamięci i koncentracji,
 • omamy słuchowe i wzrokowe,
 • zachowania przypominające objawy ADHD,
 • drżenie rąk,
 • osłabienie koordynacji ruchowej,
 • bóle głowy,
 • nasilone uczucia stresu i niepokoju,
 • zaburzenie pracy serca,
 • osłabienie układu odpornościowego i zwiększenie ryzyka chorób przewlekłych.

Jak spać, aby się wyspać?

Na jakość snu wpływa wiele czynników. Przede wszystkim, należy zarezerwować odpowiednią ilość czasu na regenerację. Dla dorosłego człowieka jest to między 7, a 9 godzin dziennie, przy czym przekroczenie tego czasu też przynosi negatywne efekty. Do lepszej jakości snu przyczyniają się także zbilansowana dieta i unikanie spożywania ciężkostrawnych pokarmów przed snem. Pomóc może również wyłączenie telefonu na godzinę przed snem. Niebieskie światło emitowane przez smartphone’y i inne urządzenia elektroniczne działa pobudzająco i może utrudniać zaśnięcie. Ważnym aspektem dbania o higienę snu jest również stworzenie sobie odpowiednich warunków i zadbanie o relaksujące otoczenie.

Jak urządzić sypialnię, aby spać dobrze?

W celu odpoczynku i regeneracji ciała i umysłu należy zapewnić sobie odpowiednie warunki. Każdy wie, jak ważne jest wygodne łóżko i jak przyjemnie wchodzi się pod świeżo wypraną pościel. Dobrym wyborem jest pościel bawełniana, która zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza przy jednoczesnym utrzymaniu temperatury. Przyjemna atmosfera w sypialni również ułatwi zrelaksowanie się, co przełoży się na jakość snu. Stworzenie przytulnego kącika jest świetnym pomysłem dla osób borykających się ze stresem bądź bezsennością. Warto wyposażyć się w akcesoria tworzące przytulny nastrój, takie jak wełniane koce dostępne w HOP Sklep. Zasypianie ułatwia również wyeliminowanie źródeł światła, co można osiągnąć dzięki grubym zasłonom lub roletom. Dobrze jest pozbyć się także wszelkich przedmiotów wydających dźwięki, takich jak tykające zegary.

W przypadku dalszych problemów ze snem mimo zastosowania się do powyższych porad, konieczna może okazać się wizyta u lekarza. Bezsenność jest uznana za chorobę cywilizacyjną i może wymagać zażywania odpowiednich leków. Przyczyny problemów ze snem są bardzo różnorodne, dlatego kluczowe jest obserwowanie swoich nawyków i określenie źródła problemu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.