Tapety to świetny sposób na piękne wnętrze. Jednak, aby uzyskać jak najlepszy efekt, należy zadbać o odpowiednie połączenie poszczególnych pasów tapety. Jak zamaskować miejsca styku, a tym samym – osiągnąć piękne wnętrze?
Aby uzyskać jak najlepszy efekt, należy przede wszystkim odpowiednio wybrać tapetę. Najłatwiejsze do naklejenia obok siebie bez widocznych połączeń są produkty gładkie lub prawie gładkie. Dość łatwe do klejenia bez widocznych łączeń są także tapety ze wzorami pionowymi lub asymetrycznymi. Jednak osoby dokładne, takie, które mają doświadczenie lub takie, które nie boją się wyzwań, mogą także zdecydować się na bardziej wzorzyste opcje. Jeśli także obawiamy się, że łączenia będą zbyt widoczne, lepiej jest wybrać jasne kolory. Istotne jest również odpowiednie przygotowanie – dotyczy to również preparatów, które będziemy stosować do tapet.
(https://domar.pl/kategorie/farby-tapety-okladziny-scienne/ - farby, tapety i okładziny ścienne)
Źle dobrany klej z pewnością spowoduje kłopoty oraz widoczne łączenia. Jeśli nie jesteśmy pewni, który model tapety sprawdzi się najlepiej, dobrze jest zapytać o radę profesjonalistę. Pomoc bez wątpienia uzyskamy w sklepie. Podczas zakupów nie bójmy się zapytać o właściwości tapety. Wrocław, Warszawa, Gdańsk, ale też mniejsze miasta czy miejscowości – prawie wszędzie znajdziemy miejsca, które oferują nie tylko szeroki wybór, ale też profesjonalną pomoc.
Kiedy już wybraliśmy odpowiednią tapetę, następnym etapem jest przygotowanie się do klejenia. Oprócz zebrania potrzebnych materiałów i narzędzi należy przygotować paski w ten sposób, by połączenie tapety było praktycznie niezauważalne. Gdy wybrany przez nas model jest gładki lub posiada nieregularny wzór, nie trzeba zbytnio martwić się zestawieniem poszczególnych pasków. Jeśli jednak tapeta posiada motyw, który powinien płynnie przechodzić przez całą ścianę, musimy zadbać o odpowiednie zestawienie poszczególnych części. Oznacza to, że musimy odpowiednio się przygotować, a także być ostrożni podczas klejenia.
Pierwszym etapem jest pocięcie tapety na paski. Muszą one być do siebie dopasowane. Nie zapominajmy także o zachowaniu marginesu, który odetniemy po przyklejeniu tapety. Jeśli wzór jest bardzo wymagający, zadbajmy o organizację. Ułóżmy paski tapety w taki sposób, by nie było mowy o pomyłce. Dzięki temu nie tylko praca będzie szła sprawniej, ale także zminimalizujemy ryzyko błędu, a tym samym – uzyskamy mniej widoczne łączenia.
Jednak kluczowym elementem dla praktycznie niewidocznych łączeń tapety jest odpowiednie klejenie. Cały proces wymaga przede wszystkim dokładności. Jest ona kluczowa dla uzyskania najlepszego efektu. Pierwszym etapem jest nałożenie kleju. Jeśli zrobimy to precyzyjnie, unikniemy odchodzenia tapety na brzegach. Ważne jest również równe umieszczenie materiału na ścianie. Aby to osiągnąć, należy pamiętać o przygotowaniu linii, wzdłuż których będziemy umieszczać poszczególne paski. Nie zapominajmy także o tym, by pozbyć się nadmiaru powietrza spod tapety. Dzięki temu będzie ona dobrze przylegać do ściany, a tym samym – łączenia będą praktycznie niewidoczne.
Jeśli marzy nam się idealnie ułożona tapeta na ścianie, dobrze jest poprosić o pomoc. Wspólna praca nie tylko usprawni cały proces, ale też zminimalizuje ryzyko błędów. Nie zapominajmy także o zachowaniu nadmiarowych centymetrów tapety, które po wyschnięciu kleju odrywamy. Pozwoli to zapobiec odrywaniu gotowych już pasów, a tym samym pozwoli uzyskać jak najlepszy efekt z praktycznie niewidocznymi łączeniami.
Artykuł partnera.