Jak zadbać o trawnik?

Antoni Kwapisz
24.12.2019

Trawnik to wspaniała ozdoba przydomowego ogrodu. Taki zielony i miękki dywan podkreśla bowiem doskonale nie tylko bryłę budynku, ale również rosnące wokół niego rośliny oraz drzewa. Stanowi też bardzo często idealną przestrzeń do rekreacji i różnego rodzaju zabaw czy spotkań na świeżym powietrzu, zwłaszcza w okresie letnim.

Każdy trawnik wymaga jednak konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych, tak aby trawa wyglądała świeżo i zdrowo oraz miała nasycony, zielony kolor. Z pewnością przydadzą nam się takie narzędzia, jak kosiarka spalinowa z napędem (ewentualnie ręczna), zwykłe grabie i widły.

Koszenie, podlewanie i nawożenie to absolutne minimum

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku trawnika jest koszenie. Dzięki regularnemu przycinaniu trawy możemy się bowiem cieszyć ładną i zadbaną murawą. Co więcej, takie działanie w znacznym stopniu pobudza trawę do wzrostu. Częstotliwość koszenia zależy w dużej mierze od miesiąca w roku - w okresie wiosennym i letnim kosiarka spalinowa z napędem (lub jakakolwiek inna) powinna być odpalana co najmniej raz w tygodniu, natomiast w okresie jesiennym nieco rzadziej, czyli średnio raz na dwa tygodnie.

Pamiętajmy, aby omawiany zabieg rozpoczynać dopiero wtedy, kiedy nowo założona murawa osiągnie wysokość około 8 cm. Po jej ukorzenieniu się zalecane jest natomiast przycinanie już na wysokości 4,5 cm. Drugą niezbędną czynnością jest systematyczne podlewanie trawnika, najlepiej co dwa, trzy dni. Nie powinniśmy robić tego częściej, ponieważ niepotrzebnie narażamy w ten sposób trawę zarówno na gnicie, jak i wypadanie. Podlewać należy rano albo wieczorem, bo wtedy woda znacznie wolniej wyparowuje z roślin.

Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne warto też podjąć bezpośrednio po zimie. Konieczne jest wówczas: zebranie z murawy gałęzi i śmieci, dokładne wygrabienie martwych źdźbeł, nacięcie darni na głębokość ok. 4-5 mm (z użyciem grabi), a także napowietrzenie trawnika, polegające na nakłuciu darni przy pomocy np. wideł, specjalnych butów z kolcami lub aeratora (co zwiększy dopływ powietrza do korzeni). Na koniec pozostaje jeszcze nawożenie. Robimy to maksymalnie trzy razy w roku, stosując nawóz bogaty w składniki odżywcze w postaci azotu oraz fosforu. 

Skuteczna walka ze szkodnikami i chwastami 

W celu zwalczenia niepożądanych szkodników niszczących trawę stosujemy różne metody. W przypadku kretów zabronione jest korzystanie z trutek, ponieważ są to zwierzęta objęte ochroną. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż bezpośrednio pod murawą specjalnej siatki wykonanej z metalu albo tworzywa. Stanowi ona dobrą barierę dla kretów i ogranicza im dopływ tlenu, co skutkuje ich wyniesieniem się z posesji. Inne zalecane obiekty odstraszające to szmatki nasączone ropą (umieszczone w korytarzach krecich) oraz urządzenia wydające uciążliwe dla szkodników dźwięki.

Można też złapać zwierzę w pułapkę i przenieść je do lasu. Z kolei pędraki i larwy chrząszczy (powodujące obumieranie darni) eliminujemy poprzez użycie odpowiedniego preparatu chemicznego. Chwasty natomiast wymagają albo ręcznego usunięcia, albo też zastosowania środka chemicznego z kategorii herbicydy, przeznaczonego stricte do walki z konkretnymi gatunkami roślinnych intruzów.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie