Jak zabezpieczyć rośliny ogrodowe na zimę? Praktyczne porady

Antoni Kwapisz
19.01.2018

Zadbany ogród jest dumą każdego właściciela. Polski klimat nie sprzyja jednak wszystkim gatunkom roślin. Niektóre z nich pięknie prezentują się wiosną i latem, ale są bardzo wrażliwe na zimno, szczególnie na mróz. Zadaniem właściciela ogrodu jest więc odpowiednio zabezpieczyć rośliny na zimę. Trzeba się za to zabrać jeszcze przed jesiennymi przymrozkami! Jak to zrobić? Oto praktyczne sposoby.

Okrywa z iglaków

Jest to najprostszy, a bardzo skuteczny sposób, który sprawdzi się w przypadku niskich roślin, jak chociażby różaneczniki. Wystarczy zgromadzić sporo gałązek z drzew iglastych i przykryć nimi wrażliwe okazy. Ta metoda ma kilka istotnych plusów:

  • Gałązki zapewniają stały dostęp powietrza do roślin,
  • Igliwie nie opada, nawet z uciętych gałązek, a więc zapewnia ochronę przez całą zimę,
  • Gęsto ułożone gałązki bardzo skutecznie zabezpieczają roślinę przed mrozem,
  • Gałązki są łatwo dostępne i tanie.

Oczywiście największym wyzwaniem jest zebranie gałązek. Odradzamy praktykowany sposób polegający na okaleczaniu drzewek rosnących w lesie. Grozi za to nawet 500 złotych mandatu! Bezpieczniej i bardziej odpowiedzialnie będzie udać się do lokalnego nadleśnictwa, gdzie nie powinno być problemu z zakupem gałązek.

Agrowłóknina

Ten sposób należy do najpopularniejszych w naszym kraju. Powód jest prosty: agrowłóknina jest tania, bezproblemowo dostępna w każdym markecie budowlanym i sklepie ogrodniczym, a do tego łatwa w użyciu. Wystarczy owinąć materiał wokół rośliny, a następnie związać sznurkiem na pniu czy najsilniejszej gałęzi.

Pamiętaj!

Do okrywania roślin stosujemy wyłącznie białą agrowłókninę. Czarna lub brązowa zbyt mocno się nagrzewa, co może doprowadzić do poparzenia rośliny lub nawet jej uschnięcia.

Agrowłóknina skutecznie chroni roślinę przed zimnem, nie ogranicza zbytnio dopływu powietrza, ale w okresie wichur może istnieć konieczność częstego poprawiania zabezpieczenia.

Słomiana mata

Jest to najlepsze rozwiązanie w sytuacji, gdy właścicielowi ogrodu zależy na zabezpieczeniu drzewek i wyższych krzewów. Słomiana mata ma tę zaletę, że zapewnia bardzo dobrą ochronę przed mrozem i porywistym wiatrem. Przy jej pomocy można stworzyć prowizoryczne tipi dla rośliny i mieć pewność, że w dobrej kondycji doczeka wiosny.

Minus? Wysoka cena zakupu oraz niska trwałość. W czasie wichury mata może się łatwo połamać i zwykle po 1-2 zimach wymaga wymiany. Jej solidne umocowanie także wymaga trochę pracy.

Bez względu na to, który sposób najbardziej przypadł Ci do gustu, nie bagatelizuj konieczności zabezpieczenia części roślin na zimę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie