Jak zabezpieczyć plac budowy domu przed złodziejami?

Marek Szydełko
01.09.2021

Kradzieże z placów budowy są w Polsce na porządku dziennym. Najczęściej giną drobiazgi, jak fragmenty zbrojenia, resztki materiałów budowlanych, ale też palety czy ręczne narzędzia. Straty nie są może wysokie, ale każda taka kradzież irytuje. Dlatego warto pomyśleć o zabezpieczeniu placu budowy przed złodziejami. Kilka podpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Alarm

Alarm sprawdzi się w momencie, gdy na placu budowy znajduje się już jakiś budynek lub tymczasowa konstrukcja do przechowywania narzędzi, materiałów etc. Może to być na przykład blaszany garaż, przyczepa kempingowa czy domek narzędziowy. Alarm znacząco zredukuje ryzyko włamania, a już na pewno zniechęci do tego drobnych złodziejaszków.

Oświetlenie

Bardzo ważnym elementem zabezpieczenia placu budowy jest oświetlenie, które albo działa przez całą noc, albo jest uruchamiane przez czujnik ruchu. W celu ograniczenia kosztów warto zastosować lampy solarne – zamontowane w nich akumulatory ładują się w ciągu dnia i oddają zgromadzoną energię w nocy.

Monitoring

Jeśli możesz sobie pozwolić na zainstalowanie monitoringu na placu budowy, to zdecydowanie warto to zrobić. Monitoring jest najskuteczniejszą formą zabezpieczenia przed drobnymi kradzieżami czy włamaniem. Kamery skieruj na bramę wjazdową, miejsce składowania materiałów oraz budynek, w którym przechowujesz narzędzia. Gotowy zestaw, w zupełności wystarczający do monitorowania placu budowy, kupisz już za kilkaset złotych.

Sąsiedzi

Jeśli masz już sąsiadów, to trudno lepszy pomysł na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa swojego dobytku. Koniecznie przywitaj się z nimi (nie z pustą ręką), opowiedz o swojej budowie, a następnie uprzejmie poproś, aby od czasu do czasu rzucili okiem na to, co się dzieje na sąsiedniej działce. Podaj im swój numer telefonu i poproś, aby informowali Cię o każdym zauważonym podejrzanym zachowaniu.

Firma ochroniarska

Na pewnym etapie budowy, gdy znajduje się na niej wiele cennych przedmiotów (np. świeżo zamontowane i nieobrobione jeszcze okna) warto już pomyśleć o wynajęciu agencji ochrony. Ta zainstaluje własny alarm, po którego aktywowaniu na miejsce zostanie skierowany patrol interwencyjny. Często już sama informacja o tym, że plac budowy jest chroniony przez agencję działa odstraszająco na złodziei.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.