Jak zabezpieczyć mieszkanie przed nadmiernym nasłonecznieniem?

Antoni Kwapisz
12.04.2024

Tak zwane słoneczne mieszkanie to oczywiście atut, ale tylko do czasu, gdy nadejdzie upalne lato. Wówczas w wielu lokalach z oknami wychodzącymi na południe czy zachód dosłownie nie można wytrzymać z gorąca. Na szczęście są na to sposoby – i to wiele. Najskuteczniejsze metody ochrony mieszkania przed nadmiernym nasłonecznieniem omawiamy w naszym poradniku.

Rolety, żaluzje i zasłony

Rolety zewnętrzne to zdecydowanie najskuteczniejsze rozwiązanie,  ponieważ odbijają promienie słoneczne zanim te dotrą do szyb. Mogą być ręczne lub sterowane elektrycznie. Gwarantują również dodatkową ochronę przed wiatrem.

Tańszą opcją są żaluzje i rolety wewnętrzne, które pozwalają kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia oraz stopień nasłonecznienia. Popularne wybory to żaluzje pionowe, poziome, plisy i rolety materiałowe

Folie i okleiny okienne

Nie jest to popularne rozwiązanie w naszym kraju, natomiast warto je rozważyć. Folie odblaskowe montowane bezpośrednio na szybie mogą odbijać promienie UV i zmniejszać przepuszczalność ciepła przez okna, nie blokując dostępu światła naturalnego.

Markizy

Markizy zewnętrzne zamontowane nad oknami tworzą cień i blokują bezpośrednie padanie promieni słonecznych. Są natomiast wrażliwe na silne podmuchy wiatru, o czym trzeba pamiętać przed nadciągającą burzą.

Kotary

Czyli grube zasłony, których raczej nie polecamy. Owszem, blokują dopływ światła słonecznego, natomiast ograniczają również cyrkulację powietrza, przez co w gorące dni w mieszkaniu może zrobić się naprawdę upalnie i niekomfortowo.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie