Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem? 7 najważniejszych zasad

Antoni Kwapisz
23.05.2016

Włamanie to traumatyczne przeżycie dla każdego właściciela domu czy mieszkania. Tracimy wówczas część dobytku, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Ktoś obcy chodził po naszym domu, dotykał naszych rzeczy, być może używał jakichś sprzętów – tego typu myśli są przytłaczające. Dlatego bezwzględnie warto zabezpieczyć swój dom przed włamaniem, a przynajmniej ograniczyć ryzyko wizyty złodzieja. Jak to zrobić? Oto 7 najważniejszych zasad.

  1. Zainstaluj system alarmowy – nie musi być niesamowicie rozbudowany. Nawet proste systemy alarmowe skutecznie odstraszają włamywaczy-amatorów. Profesjonaliści z kolei nie będą mieli problemu z obejściem choćby najnowocześniejszego i najdroższego systemu, dlatego poleganie tylko na nim jest mało rozsądne.
  2. Nie trzymaj w domu gotówki i złota – z danych policji wynika, że zdecydowana większość włamywaczy szuka w domach i mieszkaniach pieniędzy oraz biżuterii, czyli tego, co najłatwiej zabrać. Wbrew pozorom złodziej nie chce siłować się z 55-calowym telewizorem. Dlatego aby ograniczyć straty gotówkę trzymaj w banku, a cenną biżuterię, której nie używasz, w skrytce bankowej.
  3. Pomyśl o agencji ochrony – już dawno minęły czasy, gdy na taki luksu mogli sobie pozwolić nieliczni. Obecnie konkurencja na rynku agencji ochrony jest tak duża, że bez trudu znajdziesz ofertę za kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Centrala agencji zostanie połączona z Twoim systemem alarmowym i gdy ten się uruchomi, na miejsce w ciągu kilku-kilkunastu minut przyjedzie patrol. Wielu potencjalnych włamywaczy odstraszy już sama tabliczka informująca o tym, że obiekt jest pod nadzorem agencji ochrony.
  4. Obserwuj, co dzieje się pod Twoim domem – jeśli zauważysz, że po okolicy od kilku dni kręcą się nieznajomi i wyraźnie obserwują domy, zachowaj czujność. Dyskretnie zrób zdjęcia lub wykonaj rysopisy. Jeśli pod Twoim domem parkuje nieznane Ci auto, spisz numery rejestracyjne. To wszystko może się przydać, jeśli dojdzie do włamania.
  5. Dbaj o dobre stosunki z sąsiadami – w praktyce nie ma lepszego systemu alarmowego niż czujny sąsiad.
  6. Nie afiszuj się z bogactwem – uważaj na to przede wszystkim podczas imprez, na których mogą być nieznane Ci osoby. Po wypiciu kilku drinków nie opowiadaj, że masz w domu spory majątek lub sprawiłeś sobie najnowsze kino domowe. To bardzo ryzykowne.
  7. Regularnie sporządzaj spis rzeczy – mając listę sprzętów i innego wyposażenia ułatwisz pracę policji. Po włamaniu towarzyszyć Ci będzie silny stres i możesz nawet nie zauważyć, że coś zginęło.

Całkiem niezłym pomysłem jest także zainwestowanie w dobrej klasy sejf, w którym warto zamykać laptopy, biżuterię i małą elektronikę, czyli te rzeczy, które najczęściej padają łupem włamywaczy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie