Jak wyremontować stary domek gospodarczy?

Piotr Kowalczyk
13.03.2024

Domek gospodarczy najczęściej jest wykonany z drewna i stanowi funkcjonalny element wyposażenia ogrodu. Służy do przechowywania narzędzi, kosiarki, często rowerów i zabawek dziecięcych. Po latach taki domek zawsze będzie wymagać remontu, a przynajmniej wizualnej renowacji. Jak się za to zabrać? Skorzystaj z naszych wskazówek.

Ocena stanu technicznego

Na początek przeprowadź inspekcję konstrukcji, aby ocenić, czy domek nadal jest bezpieczny dla użytkowników i przechowywanych w nim rzeczy. Sprawdź stan belek, słupów, podłóg i dachu. Zwróć uwagę na oznaki zgnilizny, uszkodzenia przez owady lub pleśń.

W razie potrzeby wymień zniszczone lub zgnite fragmenty drewna na nowe. Stosuj drewno o podobnych właściwościach i wytrzymałości.

Czyszczenie

Kolejnym etapem jest oczyszczenie powierzchni drewnianych z brudu, mchu, starych farb lub lakierów. Możesz użyć szczotki drucianej, papieru ściernego lub ewentualnie myjki ciśnieniowej.

Zabezpieczenie drewna

Do zabezpieczenia elewacji domku użyj odpowiednich impregnatów, który ograniczą ryzyko rozwoju grzybów.

Przed właściwym malowaniem nałóż grunt, który dodatkowo zabezpieczy drewno i poprawi przyczepność farby lub lakieru.

Malowanie

Wybierz farbę lub lakier przeznaczony do drewna i oczywiście do użytku na zewnątrz. Warto zainwestować w produkty lepszej jakości, które zapewniają nie tylko estetyczne wykończenie elewacji domku, ale również ochronę przed wilgocią i promieniowaniem UV.

Na koniec warto jeszcze posprzątać w domku, dodać nowe haczyki na narzędzia i półki, co poprawi funkcjonalność wnętrza. Prace zakończ uporządkowaniem terenu wokół domku gospodarczego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie