Jak wymienić uszkodzoną płytkę?

Marek Szydełko
08.11.2021

Wymiana uszkodzonej płytki, np. w łazience, wydaje się być dość trudnym zadaniem – zwłaszcza, jeśli nie jest to ostatnia płytka w rzędzie, a uszkodzenie znajduje się dokładnie na środku pomieszczenia. Można sobie z tym jednak poradzić bez pomocy fachowca. Jak to zrobić? Sprawdź w naszym poradniku.

Zacznij od odkucia uszkodzonej płytki

Zrób to bardzo ostrożnie, aby przez przypadek nie uszkodzić sąsiednich płytek. Zacznij od zrobienia dziury na środku płytki – użyj do tego młotka. Następnie przy pomocy dłutka delikatnie odkuj uszkodzony materiał oraz znajdującą się pod nim zaschniętą warstwę kleju.

Oczyść miejsce po starej płytce

Musisz się pozbyć całego starego kleju, aby powierzchnia posadzki była idealnie równa i gładka. Resztki gruzu oraz pył usuń przy pomocy odkurzacza. Na koniec użyj jeszcze gruntu, który zwiększy przyczepność nowego kleju.

Dopasuj nową płytkę

Jeśli wymieniasz całą płytkę, to nie ma tutaj żadnego problemu. Gorzej, gdy trzeba będzie ją dociąć. Dokładnie odrysuj wzór, a następnie delikatnie tnij płytkę przy pomocy szlifierki z tarczą diamentową. Możesz również pożyczyć od kogoś znajomego maszynkę do cięcia płytek lub zlecić to w sklepie z glazurą.

Przyklej płytkę na klej lub skorzystaj z innego patentu

Klej do płytek do standardowe rozwiązanie – w sklepie kupisz małe, 1-kilogramowe opakowanie. Będzie z tym jednak trochę bałaganu, dlatego możesz wypróbować prosty patent, czyli przykleić płytkę na klej w tubie.

Fugowanie i gotowe

Po wyschnięciu kleju i upewnieniu się, że płytka została przyklejona idealnie równo, możesz przejść do etapu fugowania. To bardzo proste – kupujesz gotową fugę w torebce, mieszasz z odrobiną wody i przy pomocy szpachelki wprowadzasz w przestrzenie między płytkami. Na koniec wygładź fugę gąbką i zostaw do wyschnięcia.

Jak widzisz wymiana uszkodzonej płytki nie jest wcale taka trudna, choć wymaga odrobiny cierpliwości. W praktyce największe wyzwanie będzie stanowić dobranie odpowiedniej płytki, jeśli nie zostały Ci resztki po remoncie, a ten model nie jest już produkowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.