Jak wykorzystać resztki farby po remoncie?

Marek Szydełko
14.09.2023

Po każdym remoncie zostają nam pudełka z resztkami farby. To dlatego, że producenci celowo nie oferują opakowań w szerokim wyborze pojemności – 2,5 litra to za mało na pomalowanie pokoju, a 5 litrów nieco za dużo. Takie resztki można jeszcze sensownie wykorzystać, a kilka pomysłów znajdziesz w naszym poradniku.

Zmieszaj farby, aby uzyskać oryginalny kolor

Szalony pomysł? Niekoniecznie! Zmieszanie różnych farb ze sobą, koniecznie z dodatkiem białej farby sufitowej, może dać naprawdę intrygujący efekt kolorystyczny. Tak uzyskaną farbę możesz wykorzystać do pomalowania czy to jednej ściany w mniej reprezentacyjnym pomieszczeniu, czy do pomalowania całego garażu, pralni, pomieszczenia gospodarczego etc. – zaoszczędzisz sporo pieniędzy.

Wykonaj własnoręczne dekory

Jeśli masz dużą ścianę pomalowaną na jeden kolor i brak pomysłów na jej „ożywienie”, to rozważ wykonanie kontrastującego dekoru. Możesz go namalować własnoręcznie z wykorzystaniem resztek farby lub kupić gotowy szablon. Taki dekor będzie stanowić atrakcyjne uzupełnienie ściany, przy okazji pozwalając sensownie wykorzystać resztki farby po remoncie.

Zostaw nieco farby na wypadek jakiegoś „ups”

Świeżo po remoncie warto przelać resztki farby do słoików i szczelnie zamknąć. Nigdy nie wiadomo, czy za jakiś czas nie będziemy potrzebować odrobiny farby, by np. zamalować fragment uszkodzonej ściany czy wprowadzić drobne poprawki po fachowcach. Takie słoiki nie zajmują dużo miejsca, można je przechowywać w piwnicy czy w garażu, a tak zamknięta farba będzie się nadawać do użytku jeszcze przez wiele miesięcy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie