Jak wykonać oczko wodne?

Marek Szydełko
18.08.2022

Oczko wodne to bardzo atrakcyjny element w ogrodzie, który nie tylko urozmaica krajobraz, ale także może stanowić awaryjne źródło wody do podlewania w okresach suszy. Warto rozważyć wykonanie oczka wodnego, o ile dysponujemy odpowiednią ilością miejsca w przydomowym ogrodzie. Jak to zrobić? Nie ma w tym nic trudnego, a gotową instrukcję krok po kroku znajdziesz w naszym poradniku.

Krok 1: wyznaczenie oczka wodnego

Do tego etapu trzeba się szczególnie mocno przyłożyć, aby później nie żałować. Zastanów się, jak duże może być oczko wodne w Twoim ogrodzie, pamiętając o tym, że ewentualne zmiany w przyszłości będą naprawdę kłopotliwe. Wyznacz sobie maksymalny obszar i zaznacz go palikami oraz sznurkiem.

Krok 2: wykop

Do wykopania oczka wodnego potrzebujesz oczywiście szpadla i sporo czasu. Jeśli planujesz oczko o znacznej pojemności, to rozważ, czy nie lepiej będzie skorzystać z minikoparki. Nie jest to droga usługa (około 150 złotych za godzinę), a efekt zobaczysz dużo szybciej i nie zniszczysz sobie kręgosłupa.

Krok 3: folia

Po przygotowaniu wykopu i utwardzeniu dna możemy już zabrać się do układania foli. Pamiętaj, aby kupić grubą folię basenową, ewentualnie folię budowlaną (czarną). Nadmiar folii odcinamy nożem do tapet.

Krok 4: kamienie

Przygotuj sobie bardzo dużo polnych kamieni lub głazów, w tym ciętych, które można kupić w specjalnych sklepach. Najważniejsze są kamienie układane na brzegach, które wzmocnią skarpę i nie dopuszczą do jej obsuwania. Dla pewności kamienie można połączyć spoiną.

Krok 5: rośliny

Wybór roślin do oczka wodnego to kwestia dowolna. Kup te, które najbardziej Ci się podobają, są najmniej problematyczne w utrzymaniu, a przy tym nie będą stanowić zagrożenia dla ewentualnych istot żywych – jak żaby czy ryby, o ile planujesz je mieć.

Krok 6: napełnienie oczka

Na zakończenie została nam najprzyjemniejsza część, czyli napełnienie oczka wodą. Może to zająć kilka godzin i pochłonąć nawet kilka metrów sześciennych wody, dlatego najlepiej byłoby napełnić oczko wodą z własnego ujęcia.

Dodatkowo sugerujemy doprowadzić prąd do oczka wodnego, co pozwoli Ci zastosować pompkę z fontanną oraz wykonać klimatyczne oświetlenie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.