Jak wykonać dobre i trwałe fundamenty?

Antoni Kwapisz
31.01.2022

Fundamenty są niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów budowy. Gwarantują stabilizację, dlatego ich wybór jest tak ważny. Zadaniem ław fundamentowych jest zapewnienie nośności budynku, a dzięki odporności na obciążenia rozkładają ciężar całego domu na dużej powierzchni. Oczywiście tutaj pojawia się pytanie: jakie fundamenty wybrać i o czym należy pamiętać?

O fundamentach w kilku zdaniach

Nim przejdziemy do podpowiedzi, jakie fundamenty są najlepsze, warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej. Oczywiście trzeba pamiętać o zastosowaniu najlepszej jakości materiałów. Duże znaczenie ma także wybór głębokości fundamentów. Nie można powiedzieć jaka głębokość jest najlepsza, bo w dużej mierze zależy to od ukształtowania terenu. Jeżeli na gruncie nie ma żadnych szkód, to wystarczą fundamenty na głębokość 0,8 metra. Natomiast jeżeli teren jest trudny, to rzeczywiście fundamenty muszą być kopane głębiej, nawet do 1,4 m. Są miejsca, gdzie głębokość może być mniejsza dotyczy to terenów, w których znajdują się grunty wysadzinowe. Otóż zwiększają one swoją objętość podczas zamarzania. Do takiego rodzaju gruntów należą grube piaski czy też żwiry.

Rodzaje fundamentów i jak wykorzystać bloczki betonowe

Warto pamiętać, że przeciętny dom jednorodzinny, który jest wybudowany w tradycyjnej technologii waży kilkaset ton. Dlatego też fundamenty muszą zapewnić minimalne, ale za to równomierne osiadanie budynku. Oczywiście fundamenty muszą być niezwykle wytrzymałe i trwałe. Te najbardziej podstawowe składają się z ławy i ściany. Są one stosunkowo tanie, a także szybkie do wykonania. Można wykonać ławy fundamentowe składające się z belek wypełnianych betonem. Alternatywą dla belek są bloczki betonowe, które także są niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i również tanie. Parametry techniczne ław powinien określić konstruktor, gdyż wtedy ma się pewność, iż rzeczywiście wytrzymają one pod naporem ciężaru domu. Na ławach stawia się ściany fundamentowe, które w tym przypadku będą stanowić oparcie dla ścian nadziemia. Ławy najczęściej wylewa się z betonu C12/15, ewentualnie można stosować C16/20. Zwróćcie też uwagę na zbrojenie, które powinno składać się przynajmniej z czterech stalowych prętów. Powiązane są one strzemieniami.

Jak wykonać ściany fundamentowe?

Jest kilka sposobów na wykonanie ścian fundamentowych. Można wykonać je jako monolityczne. Takie ściany są bardzo wytrzymałe i co ciekawe przenoszą nawet ponadstandardowe obciążenia. Doskonale chronią też przed wilgocią i zapobiegają przenikaniu wody. Jeżeli na terenie działki występuje stosunkowo wysoki poziom wód gruntowych, warto zastosować beton wodoszczelny. Pamiętajcie jeszcze, że niezbędne jest deskowanie. Alternatywą dla takich ścian fundamentowych są te wykonane z bloczków betonowych. Są także niezwykle wytrzymałe i to zarówno na ściskanie, jak i nasiąkanie. Co ważne, tego typu ściany fundamentowe są jeszcze odporniejsze na działanie wody niż te monolityczne. Dzięki temu, że wykonuje się je z bloczków betonowych nie ma konieczności wykonywania szalunków, co znacząco przyspiesza czas realizacji inwestycji, ale i zmniejsza jej koszty. Można zdecydować się także na ściany wykonane z pustaków zasypowych. W tym przypadku wypełnia się je mieszanką betonową. Takie rozwiązanie jest trwałe, ale mimo wszystko dwa poprzednie zdecydowanie lepiej się sprawdzają.

Izolacja fundamentu – co należy wiedzieć?

W skład fundamentów wchodzą też ściany fundamentowe. Należy je zabezpieczyć przed wodą, ale i wilgocią. Dodatkowo należy zastosować izolację termiczną, która będzie stanowiła jej obłożenie. Hydrolizację zawsze układa się poziomo i pionowo. Ta pierwsza zabezpiecza ściany parteru przed kapilarnym podciąganiem wody, natomiast izolacja pionowa chroni wszystkie ściany fundamentowe, zarówno przed wodami gruntowymi, jak i opadowymi. Pamiętajcie, że w budynkach podpiwniczonych i to w miejscach, gdzie woda okresowo podchodzi powyżej poziomu posadowienia budynku trzeba zastosować właściwą izolację przeciwwodną. Tutaj polecamy tą typu średniego. Można wykonać ją nawet z masy asfaltowej, jednak trzeba nanosić ją wtedy kilkakrotnie. Alternatywą dla niej jest folia hydroizolacyjna. Jeżeli występują niezwykle nieprzyjazne warunki gruntowe, to jedynym słusznym rozwiązaniem jest izolacja typu ciężkiego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie