Jak wyciszyć mieszkanie? 7 sprawdzonych sposobów

Remigisz Szulc
20.03.2017

Mieszkanie w domu wielorodzinnym wiąże się z koniecznością godzenia się na pewne niedogodności, wśród których czołowe miejsce zajmuje hałas. Może on dobiegać z innych mieszkań (najczęściej tego na wyższej kondygnacji), ale także z zatłoczonej ulicy, parkingu czy placu zabaw. Jeśli hałas staje się naprawdę uciążliwy, warto mu przeciwdziałać. Wbrew pozorom przeprowadzka nie jest jedynym rozwiązaniem. Poznaj 7 sprawdzonych sposobów na wyciszenie mieszkania.

  1. Obniżenie sufitu – jest to metoda dość kosztowna i inwazyjna, ale także bardzo skuteczna, szczególnie jeśli hałasy dobiegają z górnej kondygnacji. Podwieszany sufit pozwoli się od nich odizolować – warto zastosować wełnę wygłuszającą lub specjalne maty. Należy jednak pamiętać, że obniżenie sufitu optycznie zmniejszy mieszkanie.
  2. Rolety zewnętrzne – jest to świetny sposób na ograniczenie hałasów dobiegających z zewnątrz. Na takie rozwiązanie powinny się zdecydować osoby, których okna wychodzą na parking lub ruchliwą ulicę. Rolety będą także znakomicie chronić przed upałem i słońcem.
  3. Wymiana okien – rozwiązanie kosztowne, ale skuteczne. Przy okazji nowe okna ograniczą straty ciepła, co przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie. Nowoczesne okna w wariancie trzyszybowym gwarantują, że w mieszkaniu zrobi się znacznie ciszej.
  4. Maty wygłuszające – warto je zastosować w pokoju, który służy tylko do pracy i nie musi prezentować się elegancko. Maty akustyczne są stosowane w profesjonalnych studiach nagraniowych i doskonale izolują od hałasu.
  5. Tapeta – oczywiście tapeta jest cienka, ale mimo to stanowi pewną barierę dla hałasu. Przez ściany pokryte tapetą mniej słychać głosy sąsiadów, dlatego jeśli planujesz remont i nie upierasz się przy farbie – pomyśl o tapecie.
  6. Naturalne „wygłuszacze” - wszelkie hałasy są zdecydowanie mniej słyszalne w pomieszczeniach wypełnionych różnymi przedmiotami, które wprowadzają atmosferę przytulności. Może to być np. dywan (doskonale izoluje od hałasów z dołu), grube zasłony, poduszki, ale także rozłożyste kwiaty.
  7. Mata wygłuszająca na drzwi wejściowe – bardzo często głównym źródłem hałasu jest klatka schodowa, szczególnie jeśli mieszkanie znajduje się na parterze. W takiej sytuacji pomocne może być zamontowanie maty wygłuszającej na drzwi wejściowe, która dodatkowo będzie stanowić izolację cieplną.

Żaden z tych sposobów nie przyniósł satysfakcjonujących efektów? W takim razie pozostaje Ci już tylko wyprowadzka do domu na wsi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie