Jak wybrać stół do jadalni?

Jerzy Biernacki
17.02.2021

Stół jest nieodłącznym elementem naszej jadalni, dlatego musimy zadbać o to, aby był on efektowny a zarazem praktyczny. Przy stole rozmawiamy, jemy wspólnie posiłki oraz spędzamy czas z najbliższymi. Kupno stołu jest decyzją na lata a więc warto ją dokładnie przemyśleć, żeby później się nie rozczarować.

Jak wybrać stół do jadalni?

Jego wybór zależy od:

  • kolorystyki naszego wnętrza,
  • funkcjonalności, które ma spełniać,
  • materiału, z którego wykonany jest stół,
  • wymiarów pomieszczenia pod jadalnię
  • naszych upodobań.

Jeśli chodzi o kolorystykę stołu – wybór jest ogromny. Wszystko zależy od stylistyki naszego wnętrza. Bogata oferta stołów do jadalni – https://meble24sklep.pl/stoly-do-jadalni-118

Biały stół do jadalni

Decydując się na biały stół do jadalni - jesteśmy bezpieczni. Dlaczego? Biały kolor jako najbardziej uniwersalny, będzie pasował niemal do każdego wnętrza. Ponadto taki mebel łatwo dopasujemy do innych mebli. Niemniej jednak należy pamiętać, że biel nie jest równa bieli – możesz się zdziwić jak wiele odcieni białego można spotkać. Jeśli zwracasz uwagę na detale – weź to pod uwagę. Zdecydowanie jednak białe stoły do jadalni cieszą się popularnością wśród ludzi.

Drewniane stoły do jadalni

Gdy dokonamy wyboru jeśli chodzi o kolorystykę naszego stołu – warto zdecydować się na materiał z jakiego nasz stół ma być wykonany. Co mamy do wyboru?

  • stół z litego drewna – zwykle blat wykonany jest z klejonych drewnianych desek, wypolerowanych, które mogą być poryte wodnym lakierem lub olejowane; ta druga metoda cieszy się coraz większą popularnością. Zalety: naturalny materiał, piękny zapach, możliwość restaurowania i odnawiania, ciepły blat; Wady: rysuje się, jest bardzo ciężki, wysoka cena.
  • stół z płyty MDF – to zdecydowanie trwalsza płyta od płyty wiórowej (meblowej), może być pięknie zaoblony, z ciekawymi przycięciami, ryflowaniami; Zalety: trwałość, może być lakierowany, laminowany czy fornirowany; Wady: wyższa cena od płyty wiórowej.
  • stół fornirowany – czyli taki, który pokrywa cienka warstwa drewna, naklejona na płytę MDF, dzięki czemu możemy się cieszyć rysunkiem drewna za niższą cenę; Zalety: piękna struktura drewna, większa wytrzymałość, możliwość stylizacji i ryflowań,
  • stół z płyty meblowej – to zwykle najtańsza możliwa wersja stołu, wykonana z płyty wiórowej, nie oznacza jednak, że najgorsza. Zalety: niska cena, dowolna kolorystyka, trudniej o zarysowania, łatwość w utrzymaniu czystości. Wady: tylko proste kształty, brzegi zwykle pokryte listwami PVC, nie nadają się do wielokrotnego montażu i rozmontowywania.
  • stół szklany – obecnie na rynku jest wiele ciekawych rozwiązań stołów szklanych, pokrytych warstwami HPL imitującymi kamień, beton czy inne powłoki. Zalety: łatwość w utrzymaniu czystości, nowoczesny wygląd. Wady: zimny blat, odbijają się palce w przypadku przezroczystych blatów, konieczność częstego czyszczenia, polerowania, możliwość rozbicia.

Co zatem wybrać? Wszystkie opcje mają swoje plusy i minusy. Niemniej jednak coraz więcej osób skłania się do wyboru stołów drewnianych, jeśli tylko budżet na to pozwala. Dla amatorów kolorowych wnętrz polecamy meble wykonane z płyty meblowej

Rozkładany stół do jadalni

Stół trzeba dobrać pod względem wymiarów naszej jadalni. Możliwości są różne – stół prostokątny, kwadratowy, okrągły czy owalny. Dobrym pomysłem na małą przestrzeń jest rozkładany stół do jadalni, który na co dzień będzie złożony. Jeśli zaprosimy gości będziemy mogli go rozłożyć do dowolnego rozmiaru.

Przed zakupem sprawdź jednak sposób rozkładania. Jeśli stół ma wkładki to czy jest miejsce na ich przechowywanie czy może trzeba je przechowywać poza stołem. Sprawdź też czy wkładki można dokładać pojedynczo. Dzięki temu – łatwo dostosujesz wielkość stołu do ilości gości.

Ciekawym rozwiązaniem są synchroniczne prowadnice do rozkładania – szczególnie popularne w mniejszych stołach szklanych czy z płyty MDF. Dzięki takiemu rozwiązaniu stół rozłoży nawet dziecko, gdyż nie trzeba użyć dużo siły aby rozsunąć blat stołu.

Stół do jadalni 240 cm to typowy rozmiar stołu po rozłożeniu i najczęściej wybierany przez ludzi. Natomiast w sprzedaży są jeszcze większe stoły, które po rozłożeniu mają 400 cm.

Kluczowym elementem przy wyborze stołu jest jego design. Możemy wybrać na jakim stelażu chcemy mieć stół – czy na metalowym stelażu pasującym do nowoczesnych pomieszczeń, czy może na czterech nóżkach – klasycznie, czy chcemy mieć stół matowy lub lakierowany – a w przypadku drewna, może olejowany? Możliwości jest wiele, wszystko zależy od naszych upodobań.

Oryginalny stół do jadalni – jaki to jest?

Oryginalny stół do jadalni to taki, który będzie wyjątkowy. Jeśli takiego stołu właśnie szukamy - którego wygląd będzie niepowtarzalny – zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie stół z drewnianym blatem. Drewno samo w sobie jest niepowtarzalne. Możemy cieszyć się ciekawym ułożeniem słojów, ujmującej barwie czy ciekawymi sękami. Wszystko zależy od naszych upodobań.

Kolejnym przykładem oryginalności, którą chcemy mieć naszej jadalni są nowoczesne i designerskie stelaże stołów, np. stelaż typu krzyżak, stelaż skośny oraz stelaż okrągły. Są to dobre rozwiązania dla osób poszukujących ciekawych rozwiązań..

Jeśli chcemy, aby nasza oryginalność miała również zastosowanie w praktyce – możemy pokierować się dawnym rytmem i wybrać stół do jadalni z szufladą. W szufladzie bez przeszkód możemy przechowywać sztućce bądź podręczne tekstylia kuchenne.

Stół do jadalni okrągły czy prostokątny?

Pytanie to bardzo często zadręcza ludzi poszukujących odpowiednich stołów do swojej jadalni.

Jeśli mamy dużą przestrzeń oraz uwielbiamy spędzać czas przed stołem – wybierzemy jednoznacznie stół prostokątny. Stół prostokątny jest bardzo praktyczny, ponieważ wszyscy się przy nim zmieszczą i nie trzeba myśleć nad kupnem stołu rozkładanego. A więc, jeżeli nasza jadalnia cieszy się ogromem miejsca – stół prostokątny będzie idealnym rozwiązaniem.

W przypadku gdy nasza jadalnia jest malutka i skromna lub nie potrzebujemy zbyt dużego stołu – trafionym pomysłem będzie okrągły stół do jadalni. Taki stół na pewno doda naszej jadalni dużo ciepłej atmosfery a spędzony przy nim czas będzie niezapomniany. Okrągłe stoły do jadalni też się rozkładają!

Jak dobrać stół do jadalni – gdy mamy już inne meble?

Kluczowym elementem przy wyborze stołu jest dopasowanie go do naszej przestrzeni, tak żeby ładnie współgrał z innymi meblami.

Jeśli nasze wnętrze jest w jasnych kolorach stół do jadalni z krzesłami można dobrać w odcieniach jasnego drewna – wszystko razem będzie wspaniale wyglądało. Jeśli nasze wnętrze jest w ciemnych kolorach – możemy pomyśleć o stole w kolorystyce bieli na połysk – wtedy zrobi ogromne wrażenie na odwiedzających nas gościach.

Ludzie najczęściej wybierają stoły do jadalni z krzesłami pod kolor mebli kuchennych, tak, żeby wszystko razem spójnie wyglądało.

Stół do jadalni – jak duży?

Rozmiar kupowanego stołu zależy od tego ile miejsca mamy w jadalni oraz ile osób z nami mieszka.

Musimy wziąć pod uwagę długość stołu – w zależności od tego, ile mamy miejsca w jadalni, szerokość stołu – ile osób będzie przy nim siadało częściej, oraz wysokość stołu – należy wziąć pod uwagę wysokość krzeseł oraz wzrost wszystkich domowników.

Dobrze dobrany, solidny oraz co najważniejsze – zadowalający wszystkich domowników stół nie jest tani, lecz trzeba wziąć pod uwagę to, że będzie on służył nam na lata.

Gdzie kupić stół do jadalni?

W dzisiejszych czasach istnieje dużo firm zajmujących się sprzedażą stołów. Należy rozejrzeć się za stołami w sklepach stacjonarnych – a gdy coś nam przypadnie do gustu, można poszukać lepszego odpowiednika w sklepach meblowych internetowych. Bardzo fajną alternatywą sklepów meblowych stacjonarnych jest sklep https://meble24sklep.pl/ zajmujący się sprzedażą mebli w internecie. Wybór stołów do jadalni jest ogromny i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie