Jak wybrać praktyczne tkaniny do domu?

Mateusz Nowak
07.09.2018

Mody przemijają, katalogi produktów się zmieniają, a każdy by chciał dobrać odpowiednie tkaniny do domu. Mają być domyślnie wielozadaniowe, wytrzymać wiele lat, i najlepiej nie starzeć się. Oczywiście ważna jest także praktyczność tkanin i wygoda. Przyjrzyjmy się najważniejszym aspektom, kiedy przychodzi czas zakupów.

Jakie materiały najlepiej przetrwają próbę czasu? Takie, które prezentują się niezmiennie dobrze i zachowują niezmienioną (dobrą) formę przez wiele lat. Najwygodniejsze w użytkowaniu są wszelkie tkaniny, które można po prostu wrzucić do pralki automatycznej. Co więcej, obecnie występują takie materiały, które nie wymagają prasowania po wypraniu. Jeśli chodzi o wszelkie zasłony i firany, to można dobrać tkaniny odporne na przyciąganie kurzu. Jeśli chodzi o obrusy i inne mniejsze elementy zastawy stoły, to liczy się głównie plamoodporność.

Pościel

W przypadku doboru pościeli znaczenie ma przede wszystkim to, czy tkanina jest delikatna i przyjemna w dotyku. Dla alergików poleca się pościel, która ma właściwości antyalergiczne. Oczywiście przewiewność jest kolejnym ważnym czynnikiem - im lepszy i droższy material, tym większa przewiewność, a co za tym idzie mniejsza ilość roztoczy i lepsza jakość snu. Jeśli chodzi o wszelkie kapy czy obicia, to liczy się przede wszystkim faktura, kolor i oczywiście wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Pamiętajmy, że prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie pościel z naturalnego materiału z domieszką syntetyka, który ułatwi prasowanie. Najpopularniejszym materiałem jest oczywiście bawełna, z której powstaje flanela i inne typy tkanin. Nie jest droga, łatwo się ją dopiera i zapewnia komfortowy sen.

Firany i zasłony

Firanki i  zasłony powoli odchodzą do lamusa za sprawą powszechności montowania rolet. Oczywiście w dalszym ciągu sporo ludzie decyduje się na różnego typu zasłony, ale są one bardziej elementem ozdobnym. Same rolety są dużo łatwiejsze w utrzymaniu, bo nie wymagają prania czy prasowania, aczkolwiek mówi się, że firany nadają wnętrzom ciepła. Jeśli już decydujemy się na jakiś typ zasłon, to najlepiej wybrać materiał, który nie zajmie dużo miejsca, nie będzie dużo ważył i przede wszystkim będzie się go dało w miarę łatwo wyprasować. Może to być zasłona żakardowa, która oprócz wytrzymałości i blokowania słońca ma jedną, najważniejszą cechę: kiedy zawiesi się ją lekko zawilgoconą, to sama się ułoży - bez żadnej ingerencji ze strony domowników.

Obrus i serwety

W tym wypadku nie ma specjalnej filozofii i ukrytego sposobu na dobranie obrusu. Trzeba zwrócić uwagę, który materiał jest plamoodporny. Reszta to już kwestia dopasowania obrusu do wystroju mieszkania. Dobrze, żeby tkanina nie gniotła się za bardzo. Mamy także parę opcji - można wybrać albo materiał naturalny  (bawełna, len) albo syntetyczny (poliester, wiskoza). Materiały naturalne nieźle radzą sobie z zabrudzeniami, ale niestety mocną się gniotą i ich prasowanie jest problematyczne - dlatego nasze babcie oddawały obrusy do magla. Poliester świetnie się sprawdza jako budulec obrusów - bez problemów się wypierze wyschnie. Nie wymaga prasowania.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.