Jak wybrać odpowiednie ekologiczne środki chemiczne w gospodarstwie domowym?

Piotr Kowalczyk
01.08.2022

W każdym gospodarstwie domowym można znaleźć chemiczne środki czyszczące, takie jak płyny do mycia szyb, naczyń, urządzeń sanitarnych, podłóg, proszki, żele do prania i inne środki umożliwiające utrzymanie porządku i higieny. Wszystkie  zawierają substancje chemiczne powierzchniowo czynne, ułatwiające usuwanie różnego typu zabrudzeń. Środki do utrzymania czystości powinny być skuteczne, bezpieczne i niedrogie. Duża grupa konsumentów wciąż uważa, że skuteczność środków czystości zależy od zawartości substancji silnie żrących.

Najczęściej są to surowce petrochemiczne nieulegające biodegradacji i enzymy pochodzące od mikroorganizmów zmienionych genetycznie. Substancje te często w toksyczny sposób działają na skórę, mogą być przyczyną uciążliwych reakcji alergicznych. Wraz ze ściekami przedostają się do środowiska naturalnego i przyczyniają się do jego degradacji. W trosce o własne zdrowie i środowisko naturalne coraz większa grupa konsumentów zwraca uwagę na skład i wpływ na ekologię domowych środków służących do utrzymania czystości.

 Ekologiczne środki czystości

Ekologiczne środki czystości zyskują coraz większą popularność. Są równie skuteczne co tradycyjne środki chemiczne, a jednocześnie są o wiele bezpieczniejsze dla człowieka i jego środowiska. Ekologiczne środki czystości są produkowane z naturalnych, biodegradowalnych, odnawialnych surowców. Nie zawierają szkodliwych, drażniących składników syntetycznych, chloru, wybielaczy, sztucznych barwników i dodatków zapachowych, mikroplastiku itp. Zdecydowana większość z nich wytwarzana jest ze składników roślinnych, najczęściej pochodzących z upraw organicznych.

Proces technologiczny, na przystosowanych liniach produkcyjnych, przebiega w kontrolowany sposób, przyjazny dla środowiska, z zachowaniem najwyższych wymagań jakościowych. Opakowania ekologicznych środków czystości są w biodegradowalne lub wyprodukowane z surowców pochodzących z recyklingu. Jakość produktów i ich bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego potwierdzają stosowne certyfikaty. Produkty ekologiczne mają specjalne oznaczenia ułatwiające ich identyfikację na półkach sklepowych.

Jak wybrać producenta bezpiecznych i skutecznych środków czystości?

Wśród polskich producentów ekologicznych środków czystości z pewnością warto przyjrzeć się szerokiej gamie produktów chemii gospodarczej oferowanej przez GRUPA INCO S.A. https://www.inco.pl, firmę obecną na rynku od 75-ciu lat. Stosowane w firmie nowoczesne technologie są bezpieczne dla  środowiska naturalnego. Skuteczność szerokiego asortymentu środków czystości jest znana wielu pokoleniom Polaków.

W trosce o zdrowie klientów i otaczający nas świat firma zrealizowała nowoczesną ekologiczną linię środków czystości pod marką Ludwik Ekologiczny. Produkty tej linii są wytwarzane ze składników ekologicznych, niezawierających substancji szkodliwych, zatwierdzonych przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Opakowania w 100% nadają się do recyklingu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie