Jak wybrać meble wypoczynkowe do salonu?

Mariusz Siwko
26.02.2021

Na rynku mamy tak dużą liczbę ofert z meblami wypoczynkowymi, że ciężko jest zdecydować się co wybrać. Najczęściej jedziemy do salonu meblowego i wybieramy to co nam się podoba. Niestety potem okazuje się, że nie zawsze był to trafiony wybór. Zobacz jak uniknąć złych wyborów.

Narożnik, sofa czy zestaw wypoczynkowy – co wybrać?

W pierwszej kolejności określmy ile mamy miejsca do zagospodarowania salonie. Czy możemy pozwolić sobie na zestaw wypoczynkowy składający się sofy i 2 foteli lub kilku słów czy może postawimy na funkcjonalny narożnik.

Przed zakupem warto obejrzeć ofertę mebli wypoczynkowych tak aby zobaczyć jakie mamy możliwości do wyboru. Ciekawą ofertę mebli wypoczynkowych zobaczymy w meblowym sklepie internetowym https://wphw.pl/meble-wypoczynkowe.

Jaki mebel wypoczynkowy do salonu?

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od tego jaką funkcję ma spełniać mebel i jak wiele osób będzie z niego korzystać. Czy będzie to mebel wypoczynkowy czy ma też pełnić funkcję dodatkowego spania dla gości? Czy chcemy mieć dodatkowe pojemniki na pościel a może postawimy na dodatkowe funkcjonalności takie jak funkcja relaksu, barek czy półka pod laptopa?

Meble wypoczynkowe z funkcją spania

Jako Polacy jesteśmy gościnni więc zwykle chcemy mieć mebel z funkcją spania na wszelki wypadek. Jednak później okazuje się, że tak naprawdę rozkładamy mebel kilka razy w roku. W takiej sytuacji warto pomyśleć o dodatkowym, dmuchanym materacu dla gości, a postawić na komfort i wygodę w meblu wypoczynkowym. Pamiętajmy, że funkcja spania podnosi cenę i obniża komfort siedzenia.

Rodzaje funkcji spania w meblach wypoczynkowych

Jeśli jednak chcemy mieć możliwość rozłożenia sofy czy narożnika, powinniśmy wiedzieć czym różnią się poszczególne funkcje spania. Nie wszystkie z nich nadają się do codziennego spania z uwagi na zbyt cienki materac. Niektóre funkcje ciężko się rozkładają. Sprawdź czym się różnią.

System rozkładania „delfin”

Duże narożniki mają często funkcję spania właśnie tego typu. Mechanizm „delfin” jest obecnie najbardziej popularnym systemem rozkładania sof. Pomimo tego, że narożniki są dosyć masywne, to ich konstrukcja posiadająca taką funkcję pozwala na samodzielne rozłożenie sofy bez większego wysiłku.

Rozłożenie polega na wysunięciu wózka spod siedziska, następnie podniesienia górnej części do momentu zrównania elementu wózka z powierzchnią sofy. Rozłożony narożnik, w zależności od jego wielkości, pozwala na utworzenie powierzchni spania dla dwóch osób. Dodatkowo w przeciwległym boku narożnika często umieszczony jest pojemnik na pościel.

Mechanizm rozkładania wózek

Rozkładane meble w tym systemie są bardzo praktyczne. Powierzchnia przeznaczona do spania jest też całkiem duża. W celu rozłożenia należy przeciągnąć dolną część sofy, czyli tak zwany wózek do siebie, a następnie rozłożyć materac, umieszczając jego górną część w przestrzeni powstałej na skutek wysunięcia. Trzeba pamiętać, aby mieć dużo miejsca na wysunięcie spania. Trzeba też użyć sporo siły do wyciągnięcia wózka. Częste wysuwanie może też porysować podłogę.

System rozkładania typu „belgijka”

Rozkładanie sof zwany także „sedak” przypomina nieco tradycyjne łóżko polowe. Mechanizm zastosowany w tego rodzaju sofach nie jest skomplikowany. Część rozkładana zawiera materac piankowy, który umieszczony jest na metalowym stelażu.

Całość jest dość stabilna i łatwa w użytku, a jednolity materac zapewni nam wygodę podczas snu. Aby mebel sprawdził się w roli łóżka trzeba zdjąć wierzchnie poduchy, ująć metalowy stelaż, a następnie położyć rozkładane części kolejno jedna po drugiej na podłodze. Konstrukcję trzeba oprzeć na metalowych podporach, tak aby była stabilna.

Mechanizm rozkładania  „DL”

Jest to mechanizm najczęściej stosowany w sofach i nawiązuje do mechanizmu zastosowanego w wózku. Część przednia, czyli siedzisko rozkłada się poprzez jego wysunięcie. Oparcie sofy należy zwyczajnie położyć, dzięki czemu powstaje dwuczęściowa, bardzo równa powierzchnia do spania.

Po rozłożeniu uzyskujemy wygodne miejsce do spania, a pościel możemy chować w schowku ukrytym pod siedziskiem. Szczególnie polecamy wszystkie sofy Libro, które posiadają taką funkcję. Przykładem będzie sofa Play.

Mechanizm rozkładania „puma/leopard”

Jeden z najprostszych i najwygodniejszych systemów rozkładania stosowany w meblach tapicerowanych.  Rozkładanie polega na zdjęciu ewentualnych poduszek oparciowych, a następnie uniesienie siedziska do góry i opuszczeniu w przód. Jednocześnie spod siedziska samoczynnie  wysuwa się druga część łącząca powierzchnię do spania.

Dzięki takiemu rozwiązaniu unikamy zarysowania podłogi jak w przypadku wózka. Mechanizm jest bardzo praktyczny i łatwy w obsłudze. Przykładem mebla z funkcją puma jest Narożnik SUPRA z funkcją spania PMW

Funkcjonalne meble wypoczynkowe

Oprócz funkcji rozkładania meble wypoczynkowe mają całą gamę dodatków i funkcji. Dotyczą one głównie dużych mebli modułowych, gdzie możemy wybrać różne funkcje dla każdego modułu. Niemniej jednak poszczególne z nich znajdziemy także w małych narożnikach czy przytulnych sofach.

Funkcja relaksu H3

to często wybierana funkcja dla foteli telewizyjnych i modułów w dużych narożnikach. Polega na wysunięciu się podnóżka z jednoczesnym obniżeniem oparcia. Dzięki temu z pozycji siedzącej przyjmujemy pozycję półleżącą. Funkcja może być mechaniczna – na kliknięcie lub elektryczna – na pilota. Ta druga pozwala na precyzyjne ustawienie pozycji podnóżka i oparcia.

Stolik czy półka na laptopa

Meble mogą być wyposażone w wysuwane lub wyciągane półki na laptopa. Mogą być one chowane w boczku mebla lub wysuwane z boku. Niektóre modele mogą też posiadać pufy – stoliki , które pełnią jednocześnie funkcję podnóżka lub stolika kawowego, po nałożeniu drewnianej nakładki.

Jakie tkaniny do sofy czy narożnika

Ostatnią rzeczą, którą większość wybiera jako pierwszą jest obicie mebla. Zwykle to kolor mebla decyduje o tym czy mebel nam się podoba lub nie i ciężko nam zmienić zdanie jeśli zobaczyliśmy już jakiś narożnik, który przypadł nam do gustu. Dlatego warto mieć na uwadze wszystkie aspekty mebla a nie tylko jego wygląd.

Rodzaj tkaniny powinniśmy wybrać pod kątem funkcjonalności. Jeśli posiadamy zwierzęta, możemy wybrać skórę naturalną lub tkaninę odporną na zarysowania, dzięki czemu podwyższymy odporność na podrapania przez kota lub psa. Podobnie jeśli mamy małe pociechy wybierzmy tkaninę hydrofobową, która zabezpieczy mebel przed rozlanym sokiem.

Na koniec rzecz najprzyjemniejsza – określenie koloru czy wzoru, który będzie pasował do naszego wnętrza. Mamy tak wiele możliwości i propozycji, że naprawdę ciężko się zdecydować. Jeśli wybraliśmy jakiś określony model sofy czy narożnika sprawdźmy jakie możliwości wyboru tkaniny daje nam jego producent.

Jeśli wszystko jest już wybrane pozostaje nam tylko cieszyć się z zakupionego mebla!

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie