Jak wybrać i co warto wiedzieć na temat drzwi przesuwnych?

Mateusz Nowak
26.10.2021

Drzwi przesuwne zyskują coraz większą popularność wśród inwestorów. Nie ma w tym nic dziwnego: pozwalają na nowe możliwości aranżacyjne, nadają nowoczesnego charakteru domowi, a ich doskonałe parametry nie ustępują pod żadnym względem tradycyjnym drzwiom rozwiernym. Jakie są systemy montażu drzwi przesuwnych wewnętrznych i o ile decybeli można wyciszyć wnętrze domu dzięki tarasowym drzwiom przesuwnym? O tych i wielu innych kwestiach opowiemy poniżej.

System drzwi przesuwnych wewnętrznych – widoczny czy ukryty?

Na pierwszy ogień drzwi wewnętrzne. Są one montowane za pomocą dwóch rodzajów systemów. Pierwszy jest umieszczany w ścianie i powoduje ukrycie drzwi wewnątrz niej po ich otwarciu. Bazą tego rodzaju drzwi jest specjalna kaseta ościeżnicowa, montowana wewnątrz ściany.

By zamontować drzwi przesuwne w kasecie ościeżnicowej należy wybrać je na etapie dzielenia pomieszczeń w domu czy mieszkaniu, podczas budowy lub planując remont. System montuje się w konstrukcji profili ściennych z płyt kartonowo-gipsowych, dlatego będzie wymagał nieco więcej pracy i zachodu. Warto jednak podjąć decyzję o montażu drzwi chowanych w kasecie, ponieważ zapewniają lepszą izolację akustyczną, niż drzwi naścienne. Nie zajmują też miejsca – po otwarciu nie są widoczne i nie wymagają przestrzeni przy ścianie – można ją z łatwością wykorzystać do powieszenia dekoracji czy ustawienia mebli. Najistotniejszą wadą takich drzwi jest skomplikowany montaż – uzyskany efekt jest jednak wart dodatkowej pracy.

Widoczny z zewnątrz system prowadnic do drzwi przesuwnych to druga możliwość, z której mogą skorzystać inwestorzy. Są one montowane ponad otworem drzwiowym, na specjalnych wózkach, poruszających się wzdłuż prowadnicy. Prowadnice mogą być dodatkową dekoracją – wyraziste, stalowe mechanizmy mogą dodać charakteru wnętrzu. Jeśli chcemy je ukryć – warto zdecydować się na mniej dekoracyjny system i zasłonić go odpowiednią obudową.

Planowanie drzwi naściennych jest dość proste – można je zamontować bez ingerowania w ściany i szerokość otworu drzwiowego, a sam montaż nie jest problematyczny. Fakt, że po otwarciu drzwi pozostają one widoczne i potrzebują miejsca, nie wpływa znacznie na ustawność pomieszczenia – przy ścianie, na którą drzwi się otwierają, nadal można coś postawić.

Drzwi przesuwne – wygodne rozwiązanie czy fanaberia?

Większość mieszkań wyposażona jest w drzwi rozwierne – to standard, któremu inwestorzy ufają od wielu lat. Drzwi przesuwne zaczęły zyskiwać popularność dzięki możliwościom aranżacyjnym, które dają – zarówno te przeznaczone do wnętrz, jak i tarasowe pozwalają zwiększyć komfort pomieszczeń i ich ustawność. Nie wymagają przestrzeni na otwieranie, a wzdłuż ścian czy okien, w których są wbudowane, można ustawiać meble.

Drzwi tego typu nie ustępują też tradycyjnym pod względem personalizacji. Mogą być wykonane z drewna naturalnego, wówczas efektownie upiększają wnętrza domów i mieszkań. W ofercie wielu producentów można znaleźć też drzwi przesuwne z elementów drewnopodobnych czy płyt MDF, które są tańsze niż te z litego drewna, ale nadal doskonale sprawdzą się jako drzwi wewnętrzne.

Wyjście na taras czy balkon w formie drzwi przesuwnych wymaga nieco większego zaawansowania technologicznego, bo łączy w sobie funkcjonalności drzwi i okien. Najważniejsze są tu parametry izolacyjne, które decydują o zabezpieczeniu wnętrza przed hałasem i wychłodzeniem. Warto dobrze przemyśleć wybór tego typu drzwi i zdecydować się na trwałe drzwi o doskonałych parametrach.

Dobrą jakość gwarantują drzwi z PVC. Komorowa budowa profili doskonale izoluje dźwięk i ciepło – wpływa na to również dodatkowe zaizolowanie progów i uszczelnienie z zastosowaniem nowoczesnych uszczelek z EPDM. W drzwiach podnoszono-przesuwnych, które montuje się między wnętrzem a tarasem, należy też zwrócić uwagę na właściwości pakietów szybowych. Powinny one charakteryzować się odpowiednim wskaźnikiem przenikania ciepła Ug. Dla przykładu: szyby stosowane w drzwiach tarasowych firmy Kapica charakteryzują się Ug = 0,6 W/(m²K). W połączeniu z zaawansowanymi technologicznie profilami i uszczelnieniami może to dać przenikalność ciepła dla całego okna Uw = 0,8 W/(m²K) – to poziom odpowiedni dla domów wysoko energooszczędnych!

Wspomnieliśmy wcześniej o zabezpieczeniu przed hałasem, które powinno charakteryzować drzwi przesuwne. Dotyczy to zwłaszcza tych tarasowych, które oddzielają wnętrze domu od reszty świata. Powinny dlatego charakteryzować się dobrą izolacyjnością akustyczną, dzięki której wyciszą dom. Dobre drzwi tarasowe przesuwne będą oferować wyciszenie na poziomie 30 dB, firma Kapica proponuje modele Schüco ThermoSlide, które wyciszają wnętrze nawet o 45 dB!

Podsumowanie

Drzwi przesuwne od kilku sezonów są bardzo popularne i modne. Podkreślają charakter domu, łatwo dopasować je do stylu mieszkania, a doskonałe parametry technologiczne gwarantują zabezpieczenie wnętrza przed chłodem czy hałasem. Jeśli szukasz odpowiednich drzwi dla siebie – z pewnością znajdziesz je w ofercie firmy Kapica. Sprawdź je i zdecyduj sam.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.