Jak wybrać dywan orientalny i dlaczego warto w niego zainwestować?

Antoni Kwapisz
10.08.2021

Dywany orientalne cały czas są bardzo chętnie wybierane przez bardzo licznych Polaków. To rozwiązania piękne, trwałe, ale i również ponadczasowe. Co warto o nich wiedzieć, jak wybrać odpowiedni dywan orientalny i na co zwracać uwagę podczas jego zakupu? Na te, ale i inne pytanie odpowiemy w dzisiejszym materiale.

Dywany znów chętnie wybierane przez Polaków

Dywany jeszcze jakiś czas temu kojarzyły się z kiczem. Często były one wybierane dawniej, jednak w przestrzeniach, które niekoniecznie prezentowały się dobrze. Z tego powodu, jeżeli ktoś chciał odpowiednio zadbać o swoją przestrzeń, często decydował się na świadomy brak dywanu. Obecnie jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej – dywany wybierane są bardzo chętnie, i często są one nieodłącznym elementem naprawdę dobrze wyglądającego pomieszczenia. Są to również dodatki praktyczne, ale i niezwykle piękne, trwałe, często również drogie, zdecydowanie nie zawsze mogą być więc one opcją dla każdego, i tak jest właśnie z dywanami orientalnymi.

Dywan orientalny a dywan w typie orientalnym

Należy odróżnić te dwa rodzaje dywanów – bo chociaż ich nazwy są naprawdę podobne, różni je wiele. Dywany orientalne są wykonywane ręcznie, cechują się wysoką jakością czy nieprzeciętnym wyglądem, natomiast dywany w typie orientalnym od swoich poprzedników czerpią jedynie swoją estetykę. Są jednak produkowane w fabrykach i najczęściej próżno szukać u nich takiej jakości i trwałości, jednak cały czas mogą być one dobrym wyborem dla osób, którym odpowiada przede wszystkim estetyka dywanów orientalnych, jednak nie mogą pozwolić sobie one na wydatek tak duży, by zdecydować się na oryginalny, orientalny dywan.

Kiedy kupować dywan?

Dywan, nie tylko orientalny, powinno kupować się w monecie, gdy przestrzeń, w której ma się on znajdować, jest już niemal ukończona. Muszą znajdować się w niej również meble i inne dodatki, które w niej planujemy. Wszystko wynika z tego, że tylko wtedy mamy realną szansę na to, by dobrze dopasować dywan do danej przestrzeni. Będzie to bardzo utrudnione, gdy poszczególne jej elementy będą znajdowały się jedynie na przygotowanym planie. Na szczęście zakup dywanu właśnie w tym momencie nie powinien być problematyczny. Należy jedynie pamiętać, że nie należy podejmować pochopnych decyzji i decydować się na pierwszy-lepszy dywan tylko po to, by pchnąć wyposażanie wnętrza do przodu i jak najszybciej je zakończyć.

Jak wybrać dywan orientalny?

Jeżeli jesteśmy alergikami, warto zdecydować się na dywan z certyfikatem OEKO Tex – będą to naturalne dywany naprawdę wysokiej jakości. Sam dywan powinien mieć również krótkie włosie, i to z dwóch powodów – po pierwsze, sprawi ono, że w nim będzie magazynowało się mniej kurzu i innych zanieczyszczeń, po drugie, czyszczenie takiego dywanu będzie znacznie prostsze i wygodniejsze, dzięki czemu będziemy mogli robić to bez problemów odpowiednio często.

Sam dywan powinien być również dopasowany do przestrzeni, gdzie będzie musiał się on znajdować, i nie inaczej będzie w przypadku dywanów orientalnych. Dywany z krótkim włosiem sprawdzą się nie tylko w przypadku alergików, ale również w pomieszczeniach, gdzie często się przebywa. W innym przypadku dywan może niszczyć się i przygniatać, gdy będziemy chodzić po nim często. Dodatkowo warto zapominać, że takie dywany trudniej czyścić. Dywany z długim włosiem idealnie sprawdzą się w przypadku pomieszczeń, gdzie nie spędza się tak wiele czasu, czyli np. w sypialni.

Rozmiar dywany powinien być również dobrze dopasowany do danego pomieszczenia. Należy pamiętać, że przy ścianie, w której umieszczone są drzwi, dywan musi być stosunkowo krótszy i od ściany oddalony, najczęściej o przynajmniej 90 cm, wszystko dlatego, by drzwi mogły otwierać się bez przeszkód.

Dlaczego warto zdecydować się na dywan orientalny?

Przede wszystkim, to znakomita dekoracja, ponadczasowe rozwiązanie, i rzecz, która po prostu nigdy nie straci swojego dobrego smaku. Dywany orientalne są zazwyczaj naprawdę piękne, o ile ktoś oczywiście lubi taką estetykę.

To jednak nie wszystko, najczęściej dywany orientalne są wykonywane ręcznie na terenie takich krajów, jak Pakistan – nie ma więc mowy o produkcji w fabryce. Powstają najczęściej z wełny lub jedwabiu, i są naprawdę znakomitej jakość. Same dywany orientalne są również naprawdę odporne na uszkodzenia, ale również na upływa czasu. Będą więc idealnym wyborem dla osób, które lubią produkty wysokiej jakości, których nie trzeba wymieniać ze względu na zużycie co kilka lat.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie