Jak wybrać dywan do salonu?

Antoni Kwapisz
30.12.2020

Obecnie w urządzaniu wnętrz dominuje trend polegający na łączeniu efektownego designu z funkcjonalnością. Z tego powodu coraz mniej osób decyduje się na wprowadzenie do wnętrza elementów wymagających żmudnej i częstej pielęgnacji, powszechnie uchodzących za siedlisko kurzu. Do tej kategorii śmiało można zaliczyć dywan. Jeszcze 20-30 lat temu nie wyobrażaliśmy sobie bez niego salonu, dziś natomiast na jego zakup decydują się tylko osoby w 100% przekonane, że go chcą i potrzebują. Jak wybrać dywan do salonu? Na co zwrócić uwagę? Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Gdy chcesz optycznie powiększyć przestrzeń

Urządzanie salonu o stosunkowo niewielkiej powierzchni zawsze jest dość problematyczne. Nie tylko dlatego, że konieczne jest uzyskanie perfekcyjnej równowagi między estetyką a funkcjonalnością, ale też z uwagi na potrzebę optycznego powiększenia przestrzeni. Bez tego salon zawsze będzie sprawiać wrażenie zagraconego.

Okazuje się, że z pomocą przyjdzie nam tutaj właśnie dywan. Wiele osób mylnie uważa, że ten element optycznie pomniejsza pomieszczenie, ale jest dokładnie odwrotnie – o ile oczywiście wybierzemy odpowiedni dywan.

Chcąc optycznie powiększyć salon wybierz duży dywan w kształcie prostokąta i ułóż go zgodnie z kierunkiem padania promieni słonecznych. Idealnie byłoby postawić na dywan w jasnym kolorze i z dość krótkim włosiem. Dzięki temu wnętrze będzie sprawiać wrażenie większego, a przy tym bardziej przytulnego.

Gdy chcesz ocieplić minimalistyczne wnętrze

Moda na minimalistyczne, bardzo nowoczesne wnętrza ma tę wadę, że wiele osób po czasie zaczyna się źle czuć w prywatnej przestrzeni. Co z tego, że prezentuje się ona bardzo efektownie, skoro nie sprzyja odpoczynkowi i zniechęca do dłuższego przesiadywania w salonie?

Na szczęście istnieją proste i niedrogie sposoby na to, aby praktycznie od ręki ocieplić minimalistyczne wnętrze. Jednym z nich jest właśnie zastosowanie dywanu. Uwaga jednak! W dużym salonie zawsze należy ułożyć mały, najlepiej okrągły lub prostokątny dywan z gęstym, nieco dłuższym włosiem. Ten element sprawi, że od podłogi nie będzie już „wiać chłodem”. Wnętrze wyda się przytulniejsze, a dodatkowo zyskamy efektowny element dekoracyjny.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.