Jak wybrać drewniane okna dachowe?

Mariusz Siwko
29.04.2022

Jedną z najważniejszych decyzji, jaką musimy podjąć, wybierając okna dachowe na poddasze, jest materiał, z jakiego zostały one wykonane. W ofertach producentów znaleźć można nowoczesne modele wykonane z PCV, czyli plastiku, a także klasyczne okna dachowe drewniane, które w niczym nie przypominają jednak starych, najprostszych wariantów sprzed 30 lat. W jakim wypadku drewniane okna sprawdzą się najlepiej i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Okno dachowe - drewniane czy plastikowe?

Z oczywistych względów okna dachowe są stale narażone na wpływ zarówno czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Z jednej strony oddziałują na nie warunki atmosferyczne takie jak śnieg, opady deszczu, wilgoć, czy mocne promieniowanie słoneczne, z drugiej zaś wilgoć czy zmiany temperatur, wynikające ze specyfiki pomieszczeń takich jak kuchnia lub łazienka. Z uwagi na swoje cechy i właściwości drewniane okna dachowe poleca się przede wszystkim do pomieszczeń takich jak sypialnia, salon czy pokój dziecięcy, okna plastikowe zaś do wnętrz o wyższym stopniu wilgotności powietrza. Przy odpowiednio dobrej wentylacji można jednak zastosować okna z drewna w każdym pomieszczeniu. Warto nadmienić, że żywotność okna dachowego drewnianego jest z reguły o wiele wyższa niż w przypadku okien plastikowych, a także pozwala na ewentualne naprawy lub odmalowanie, co w przypadku okien z PCV jest niemożliwe.

Wysokiej jakości drewniane okna dachowe Dakea

Wysokiej jakości okna dachowe drewniane z powodzeniem stosowane są zarówno w przypadku poddaszy o charakterze użytkowym, jak i nieużytkowym. Ze względu na wyjątkowo elegancki wygląd i ponadczasowy charakter często wykorzystuje się je jako element wykończeniowy wnętrz utrzymanych w stylu klasycznym, rustykalnym, czy też skandynawskim. Decydując się na model tego typu, warto sięgać po propozycje z najwyższej jakości surowca. Drewniane okna dachowe Dakea wykonane są z najstaranniej wyselekcjonowanego i certyfikowanego (FSC) drewna sosny nordyckiej. Uważane jest ono za najwyższej jakości budulec o podwyższonej gęstości słoi, dzięki czemu ma podniesioną trwałość i wytrzymałość na wpływ czynników zewnętrznych. Dodatkowo rama poddawana jest zabiegom zabezpieczającym w postaci lakierów i farb ekologicznych.

https://dakea.pl/produkty/okna/

Jakie drewniane okna dachowe wybrać?

Decydując się na zakup okien dachowych drewnianych, warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii. Wysokiej jakości modele wykonane z wytrzymałego i odpornego na wpływ czynników zewnętrznych surowca, świetnie sprawdzą się w niemal w każdym rodzaju pomieszczeń, choć w miejscach o podwyższonej wilgotności, jak kuchnia czy łazienka, poleca się stosować zamienniki plastikowe. Podczas wyboru okien należy pamiętać o tym, że duże znaczenie ma kąt nachylenia dachu. Jeśli wynosi on od 5 do 15 stopni, najlepiej jest sięgnąć po model Horizon Fixed PCV lub Vented PCV. Od 15 stopni w górę bez obaw można podjąć się montażu jakiegokolwiek modelu okna dachowego, które w ofercie Dakea dostępne są zarówno w wersji plastikowej, jak i drewnianej.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.