Rynny są niezbędnym elementem każdego budynku. Nie tylko odprowadzają wodę opadową z dachu, ale także chronią elewację przed zniszczeniem. Nie ma więc żadnych wątpliwości, że do ich wyboru trzeba się przyłożyć. Podpowiadamy, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę decydując się na konkretne rynny dla swojego domu.
- Z jakiego materiału? – to podstawowa kwestia. Na rynku dostępne są praktycznie 3 rodzaje rynien: stalowe, plastikowe i ocynkowane. Różnią się nie tylko wyglądem i materiałem, z jakiego zostały wykonane, ale także ceną. Najtańsze są plastikowe, jednak ich trwałość bywa dyskusyjna. Jeśli zależy Ci na wieloletniej eksploatacji, postaw na rynny stalowe – są znacznie droższe, ale bardziej wytrzymałe. Rynny ocynkowane to z kolei wybór pośredni pod względem ceny i jakości. Ich ogromną zaletą jest pełna odporność na rdzę.
- Architektura budynku – nikt nie chce, aby rynny szpeciły budynek, dlatego wybierz system rynnowy, który będzie doskonale współgrał z jego architekturą. Nie chodzi tylko o kolor, ale także kształt. Na rynku dostępne są np. rynny kwadratowe, które świetnie pasują do nowoczesnych budynków. Możesz także wybrać system rynien niewidocznych, schowanych w elewacji.
- Koszt całego systemu – na całkowity koszt orynnowania składają się nie tylko rury i rynny, ale także kształtki, łączniki, kolanka i mocowania. Zwróć na to uwagę wykonując kalkulację cenową. Nie zawsze najtańszym rozwiązaniem będzie to, które zakłada niską cenę podstawowych elementów systemu, podczas gdy producent każe sobie słono płacić za fikuśne kształtki.
- Odprowadzanie wody poza budynek – zdecydowanie najkorzystniej dla inwestora jest wybrać kompleksowy system rynnowy, który pozwala także odprowadzić wodę opadową poza obręb budynku. Zwróć więc uwagę, czy producent dostarcza studzienki rewizyjne i inne elementy połączeniowe, dzięki którym będziesz mógł skierować wodę do gruntu lub do zbiornika podziemnego.
- Szczelność – najtańsze rynny niestety mają z tym problem. Nie ma nic gorszego niż zakup systemu, który po kilku sezonach zacznie sprawiać problemy. Dzieje się tak w momencie, gdy wybierzesz najtańsze rynny plastikowe – pod wpływem częstych zmian temperatur zaczną się one deformować, a przez nieszczelne połączenia będzie wydostawać się woda. Wówczas poniesiesz kolejne koszty na naprawę orynnowania, a w skrajnych przypadkach jego całkowitą wymianę.
- Kolorystyka – obecnie nie ma problemu z dobraniem rynien w kolorze idealnie współgrającym z dachówką czy podbitką. Mniejsze pole do popisu na pewno jest w przypadku rynien ocynkowanych – zwróć na to uwagę. Generalnie kolor dobiera się do deski czołowej i podbitki, bo rynny powinny być raczej elementami mało rzucającymi się w oczy.
Pamiętaj także o kluczowej sprawie, czyli prawidłowym dobraniu rynien do dachu Twojego domu. Wyliczeniem wydajności systemu powinien zająć się fachowiec – najlepiej dekarz lub projektant budynku. Jeśli zostaną tu popełnione błędy, rynny nie będą w stanie odbierać wody w odpowiednim tempie, co może skończyć się nawet zalaniem elewacji domu.