Jak wybrać dobre biuro nieruchomości? 5 najważniejszych zasad

Marek Szydełko
14.11.2016

Kupno czy wynajem nieruchomości bez pośredników wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem – w końcu pozwala sporo zaoszczędzić. Jednak na tym plusy się kończą. Inwestorzy, którzy stawiają na bezpieczeństwo transakcji, zawsze powinni korzystać z usług biura nieruchomości. Dzięki temu odpowiedzialność za kwestie prawno-formalne w części spada na pośrednika. Jak jednak wybrać dobre biuro nieruchomości? O czym pamiętać przed podpisaniem umowy? Poznaj 5 najważniejszych zasad.

  1. Niska prowizja to nie wszystko – na początek warto zorientować się, jaka jest średnia stawka prowizji oferowanych przez działające na lokalnym rynku biura nieruchomości. Jeśli jedna ze stawek wyraźnie odbiega od pozostałych i jest znacznie niższa, to coś musi być tego powodem. Być może to promocja związana z tym, że biuro dopiero rozkręca działalność. Jednak w takiej sytuacji można podejrzewać, że pośrednik nie ma niezbędnego doświadczenia w branży i nie będzie zbyt pomocny przy szukaniu nieruchomości.
  2. Umowa – profesjonalne biuro nieruchomości zawsze podpisuje ze swoim klientem umowę – nawet ze znajomym. Chodzi przecież o to, aby wszystkie zasady współpracy były jasne i nie pozostawiały wątpliwości co do obowiązków pośrednika i klienta. Jeśli biuro nie proponuje Ci podpisania umowy, to lepiej zrezygnuj z jego usług – to może być firma, która działa „na czarno”.
  3. Sprawdź, czy biuro jest zarejestrowane – możesz to sprawdzić w bazie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jeśli pośrednik nie ma zarejestrowanej działalności, to naprawdę lepiej z nim nie współpracować. Jest to potencjalnie bardzo duże ryzyko.
  4. Oferta – warto prześledzić aktualną ofertę biura i sprawdzić, czy przypadkiem nie jest ona tylko wydmuszką. Nieuczciwi pośrednicy często kradną ogłoszenia z innych portali i wystawiają je u siebie jako wabiki na klientów. Jest to działanie nie tylko nieuczciwe, ale też bardzo nieprofesjonalne. Jeśli oferty zamieszczone na stronie pośrednika są podejrzanie niskie, to także może świadczyć o złych intencjach biura.
  5. Żadnych opłat i zaliczek! - profesjonalne biuro nieruchomości pobiera opłatę za pomyślne zakończenie transakcji. Nie ma więc mowy o tym, aby pośrednik żądał od Ciebie np. zaliczki na poczet znalezienia wymarzonej nieruchomości. Jeśli taka propozycja padła, to może być to próba oszustwa. Nigdy nie wpłacaj żadnych pieniędzy przed zakończeniem transakcji – dzięki temu pośrednik będzie mieć większą motywację do znalezienia dla Ciebie naprawdę idealnej nieruchomości.

Szukając biura nieruchomości warto też oprzeć się na opiniach wcześniejszych klientów – można je znaleźć w Internecie, szczególnie na portalach lokalnych. Dobre biuro dba o swoją markę, może się pochwalić wieloletnim doświadczeniem na rynku. Nie konkuruje na najniższe ceny, bo najważniejsze jest dla niego to, aby klient był zadowolony ze współpracy i z kupionej nieruchomości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.