Jak wybrać dobrą blachodachówkę? Zwróć uwagę na 5 rzeczy

Krzysztof Jagielski
09.05.2016

Współczesna blachodachówka coraz częściej może być stawiana w roli realnej alternatywy dla dachówki ceramicznej – i wcale nie tylko pod względem ceny. Producenci pokryć z blachy robią wiele, aby ich produkty były bardzo trwałe, efektowne i praktyczne w użytkowaniu. Inwestorzy stoją więc przed nie lada wyzwaniem zwłaszcza, że wybór jest ogromny. W takim razie jak wybrać dobrą blachodachówkę? Podpowiadamy 5 szczegółów, na które trzeba zwrócić uwagę.

  1. Rdzeń – to pierwsza kwestia, której warto się przyjrzeć, bo od rdzenia blachodachówki zależy jej wytrzymałość. Spróbuj dowiedzieć się, z jakiej stali został stworzony rdzeń danego pokrycia – najlepiej, jeśli jego producentem jest firma sygnująca swoim logo także blachodachówkę, bo minimalizuje to ryzyko popełnienia błędów na różnych etapach produkcji.
  2. Grubość blachy – rdzeń blachodachówki musi być pokryty powłoką z samogalwanizującego się cynku. Minimalna masa tej powłoki to 275 g/m2 i określa ona jednocześnie grubość rdzenia bez powłoki dekoracyjnej. Oczywiście im wyższy jest ten parametr, tym większa będzie wytrzymałość blachy i jej odporność na korozję.
  3. Warstwy ochronne – mają przeróżne nazwy w zależności od producenta. Generalnie chodzi o to, aby blacha prezentowała się pięknie, miała odpowiedni odcień i stopień wykończenia oraz była odporna na korozję, uszkodzenia mechaniczne czy promieniowanie UV. Dokładnie wypytaj sprzedawcę o to, jakie powłoki zostały zastosowane w tym konkretnym modelu.
  4. Gwarancja producenta – bardzo ważna kwestia, ale do pięknie brzmiących obietnic także warto podchodzić z ograniczonym zaufaniem. Owszem, niektórzy producenci udzielają na swoje blachy nawet 50 lat gwarancji, jednak jest ona objęta bardzo długą listą wyłączeń (m.in. trudny do zweryfikowania fachowy montaż). Lepiej więc po prostu wybrać blachodachówkę znanego producenta, obecnego na rynku od wielu lat, który ma w Polsce silne przedstawicielstwo. Nie ma co liczyć na to, że blacha będzie tak wytrzymała jak ceramika czy beton, ale tych 20-30 lat powinna wytrzymać w niezłej kondycji.
  5. Deklaracja Właściwości Użytkowych – dokument potwierdzający, że dana blachodachówka spełnia obowiązuje w naszym kraju normy, takie jak: grubość blachy, powłoka antykorozyjna i masa cynku. Deklaracja musi być widoczna na opakowaniu oraz przekazana klientowi wraz z zamówioną blachodachówką. Jeśli jej brakuje, to naprawdę lepiej takiego pokrycia nie kupować.

Oczywiście przy wyborze blachodachówki i tak decydujące znaczenie będzie miał jej wygląd – obecnie jest to bardzo popularne pokrycie budynków o nowoczesnej architekturze. Warto jednak poświęcić kilka chwil także na sprawdzenie wymienionych przez nas szczegółów, bo nawet najpiękniejsza blacha kiepskiej jakości już po kilku latach może nadawać się tylko do wymiany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie