Jak wietrzyć mieszkanie?

Maciej Piwowski
28.06.2023

Wietrzenie mieszkania to bardzo ważna czynność, która z jednej strony ma poprawić klimat panujący w poszczególnych pomieszczeniach, a z drugiej nie dopuścić do rozwoju drobnoustrojów, na czele z grzybami. Wiele osób niestety popełnia podstawowe błędy na etapie wietrzenia, narażając się na niepotrzebne straty ciepła i pieniędzy. Dowiedz się, jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie.

Krótko, ale intensywnie

Podstawowa zasada brzmi: mieszkanie wietrzymy przez około 10-15 minut, najlepiej wywołując przeciąg w pomieszczeniach. W tym celu najpierw skręcamy głowice termostatyczne na grzejnikach, następnie otwieramy drzwi i okna na oścież. Po kwadransie zamykamy okna, odkręcamy głowice i cieszymy się świeżym powietrzem.

Przez cały rok

Ważne jest, aby nie rezygnować z wietrzenia jesienią i zimą. Wręcz jest to wskazane, ponieważ to w tych okresach bardzo często drastycznie spada jakość powietrza w naszych mieszkaniach. Wiele osób niepotrzebnie przestaje wietrzyć w obawie przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie, czego można uniknąć stosując wyżej opisaną metodę.

Kiedy nie wietrzymy mieszkania?

Z wietrzenia należy zrezygnować w czasie, gdy panuje bardzo niska jakość powietrza spowodowana zjawiskiem smogu. Wówczas czekamy na wietrzny dzień, kiedy jakość powietrza mocno się poprawi i dopiero wtedy przeprowadzamy wietrzenie.

Dodatkowo warto zainwestować w oczyszczacz powietrza, dzięki któremu wietrzenie mieszkania będzie można przeprowadzać nieco rzadziej, ale bez rezygnowania z niego w sezonie jesienno-zimowym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie