Jak usunąć glony z kostki brukowej?

Piotr Kowalczyk
13.03.2023

Spis treści: Użyj myjki ciśnieniowej, Metoda ręczna, Metoda chemiczna, Zaimpregnuj kostkę, aby rozwiązać problem na długo

Glony to standardowy widok na kostce brukowej ułożonej po północnej stronie budynku – szczególnie jesienią i zimą. Można się do tego przyzwyczaić, natomiast wielu osobom to przeszkadza. Na szczęście usunięcie glonów z kostki nie jest szczególnie trudne. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

Użyj myjki ciśnieniowej

Zacznijmy od zdecydowanie najłatwiejszej i najmniej czasochłonnej metody. Dobra myjka ciśnieniowa ze sprawną lancą (szeroki strumień) szybko poradzi sobie z usunięciem glonów z kostki brukowej. Przy okazji usuniesz inne zabrudzenia, które wniknęły w pory kostki. Nie trzeba tutaj stosować żadnej dodatkowej chemii – sama woda wystarczy.

Metoda ręczna

Jeśli nie masz myjki ciśnieniowej, za to masz trochę wolnego czasu i silną motywację do pozbycia się glonów z kostki, to wiosną przeprowadź zabieg mechanicznego usuwania zabrudzeń. Możesz to zrobić przy pomocy szczotki z twardym włosiem czy szpachelki. Będzie z tym sporo pracy, ale dobry efekt jest gwarantowany.

Metoda chemiczna

W sklepach budowlanych, w Internecie oraz w składach kostki brukowej kupisz specjalny preparat do usuwania mchu. Jest to środek chemiczny, który nie zaszkodzi trawnikowi. Wystarczy spryskać nim powierzchnie zajęte przez glony i zostawić na kilka dni. Ewentualne „niedobitki” usuniesz jedną z omówionych wcześniej metod.

Zaimpregnuj kostkę, aby rozwiązać problem na długo

Gdy już uporasz się z glonami, to wykonaj kolejny krok i zaimpregnuj swoją kostkę brukową – najlepiej całą, nie tylko tę od północnej strony. Zabieg impregnacji pozwoli pogłębić kolor kostki, a przede wszystkim zmniejszyć ryzyko osadzania się na niej glonów i innych zanieczyszczeń.

Impregnację można wykonać samodzielnie przy pomocy wałka. Powtarzamy ją raz na 2-3 lata, dlatego nie jest to ani kłopotliwe, ani bardzo kosztowne.

- - - 

Ten poradnik powstał dzięki uprzejmości firmy Hydropol specjalizującej się w produkcji minibasenów spa z hydromasażem oraz basenów z przeciwprądem wody swim spa zarówno dedykowanych do domów jak i ogrodów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.