Jak urządzić wnętrze w stylu loftowym?

Marek Szydełko
06.09.2018

Styl loftowy należy do największych hitów w designie wnętrz i trudno się też temu dziwić. Jest bardzo efektowny, świetnie pasuje do nowoczesnej zabudowy, a do tego daje dużo swobody w zakresie urządzania mieszkania, apartamentu czy domu. Wiele osób sądzi, że aby osiągnąć efekt loftu wystarczy kupić trochę staroci i zdjąć firany z okien. Nic bardziej mylnego! Ten styl rządzi się konkretnymi zasadami, a najważniejsze z nich opisujemy w naszym poradniku.

Dodatki mają drugorzędne znaczenie

Styl loftowy bywa także nazywany postindustrialnym. Warto o tym pamiętać, ponieważ to słowo wyznacza nam kierunek, w jakim należy podążać urządzając wnętrze. Pofabryczne klimaty raczej nie kojarzą się z efektownymi, „wymuskanymi” dodatkami. Właśnie dlatego z nich rezygnujemy.

Rolę „dodatków” w loftowym wnętrzu powinny przejąć przedmioty codziennego użytku, które warto wyeksponować. W kuchni mogą to być chociażby efektowne słoiki, blaty czy szafki kuchenne utrzymane w klimacie retro. W salonie warto natomiast stworzyć przestrzeń dla takich elementów, jak stary fotel, pufa, nieco wysiedziana kanapa czy postindustrialna lampa.

Główne elementy wystroju

W loftowym wnętrzu, wbrew opinii niektórych osób, nie ma miejsca na przypadkowe zestawienie stylistyczne i tandetę. Tak naprawdę jest to dość wymagający design, za który nie można się zabierać z marszu. Podstawą jest stworzenie klimatu pofabrycznego wnętrza, w czym oczywiście pomaga duża przestrzeń i wysokie okna.

Jeśli jednak masz niewielkie mieszkanie, a i tak chcesz wprowadzić do niego loftowy design, skup się na najważniejszych elementach wystroju: drzwiach, ścianach i podłogach. Tutaj masz naprawdę duże pole do popisu. Możesz postawić np. na drewniane lub metalowe drzwi, celowo postarzane panele podłogowe oraz zawsze efektowną cegłę. Kto wie, być może klucz do zachwycającego efektu kryje się pod gładziami, które trzeba tylko skuć?

Triki do zastosowania od zaraz

Urządzanie wnętrz czasami przypomina sztukę iluzji. Nawet mając do dyspozycji skromne 50 metrów kwadratowych, możesz osiągnąć klimat loftu. Wykorzystaj kilka prostych trików:

  • Odsłoń okna – im więcej naturalnego światła, tym wnętrze wydaje się przestronniejsze;
  • Usuń wszystkie dodatki i przedmioty, z których i tak nie korzystasz – zrobi się więcej miejsca, a do tego główna uwaga domowników i gości skupi się na elementach wykończeniowych nawiązujących do stylu pofabrycznego;
  • Daj drugie życie starym meblom – po lekkiej renowacji będą idealnie pasować do tego klimatu, a dodatkowo zaoszczędzisz sporo pieniędzy;
  • Stawiaj na naturalne materiały – wspomnieliśmy już o cegle, ale w stylu loftowym doskonale odnajdują się też drewno i metal;

Styl loftowy to nie tylko pofabryczne elementy wystroju, ale także – a może przede wszystkim – swoboda i przestrzeń. Szybko się przekonasz, że wykorzystując wymienione rady, Twoje mieszkanie stanie się po prostu wygodniejsze i bardziej funkcjonalne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie