Jak urządzić warsztat w garażu?

Antoni Kwapisz
29.12.2016

Garaż to pomieszczenie o ogromnym potencjale. Można go wykorzystać na wiele sposobów. Jeśli więc jesteśmy właścicielami garażu warto się zastanowić jak go właściwie wyposażyć. Dobrym pomysłem jest urządzanie w nim domowego warsztatu.

Niewielki warsztat jest potrzebny prawie w każdym domu. Jednak w większości mieszkań brakuje takiego pomieszczenia. W takiej sytuacji jedynym wyjściem z sytuacji jest przekształcenie na ten cel garażu. Jednak aby taki warsztat spełniał swoje zadanie musi on być najpierw prawidłowo zaprojektowany oraz wyposażony. Dobry projekt nie tylko umożliwi optymalne wykorzystanie przestrzeni, ale również sprawi, że łatwiej będzie utrzymać w warsztacie porządek.

Strefa pracy

Projekt powinien zakładać wyznaczenie strefy do pracy oraz strefy magazynowej. Strefa pracy jest najważniejszym miejscem w każdym warsztacie. Dlatego powinna być ona tak urządzona, by można było w niej swobodnie i komfortowo pracować. Pamiętać jednak należy, że ulokowanie warsztatu w garażu ma pewne ograniczenia. Strefa pracy nie może w żaden sposób kolidować z podstawowym przeznaczeniem tego pomieszczenia, czyli przechowywaniem samochodu.

Strefa pracy powinna być tak zlokalizowana by podczas majsterkowania samochód nie był narażony na uszkodzenie. Musi być też ona odpowiednio wyposażona. Dlatego powinien tam się znaleźć przede wszystkim odpowiedni stół i regał warsztatowy. Należy także pamiętać by znajdował się tam również łatwy dostęp do gniazdek oraz odpowiednie oświetlenie. Wielu mechaników w pobliżu miejsca pracy umieszcza również apteczkę.

Strefa magazynowa

Przeznaczenie strefy magazynowej wydaje się jasna. Istnieje kilka sposobów na to by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Jednym z nich jest wykorzystanie przestrzeni pod sufitem. Do sufitu można zamontować między innymi różnego rodzaju półki oraz haki. Ta przestrzeń idealnie się nadaje do przechowywania różnego rodzaju płaskich i dużych przedmiotów na przykład desek lub bagażnika samochodowego. Pod sufitem na specjalnych wieszakach mocowane są również bardzo często rowery.

Warto też dobrze wykorzystać ściany garażu. Można postawić przy nich pojemne i wytrzymałe regały lub zamontować na nich półki ścienne. Przestrzeń powinna być tak zagospodarowana by jednocześnie było możliwe przechowywanie dużej ilości przedmiotów oraz łatwe ich odnajdywanie. Bardzo łatwo zamienić garaż w graciarnię. Sztuką jest przekształcić go w dobrze wyposażony i funkcjonalny warsztat.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie