Jak urządzić nowoczesny salon?

Krzysztof Jagielski
05.09.2018

Kupiłeś nowy dom czy mieszkanie. Spędziłeś mnóstwo godzin na portalach designerskich, poradziłeś się u specjalistów, dalej nie wiesz jak urządzić swój salon? Cóż, jego nowoczesność nie polega na tym, by stawiać na futurystyczne meble, które będą do siebie nawzajem pasować jak pięść do oka. Postaram się przedstawić parę najważniejszych rzeczy, o których warto pamiętać, kiedy przychodzi czas na remont i przearanżowanie przestrzeni dziennej. Przecież to ona stanowi centrum mieszkania, miejsce spotkań ze znajomymi i zarazem wizytówkę domu.

Rozrysuj plan, zdecyduj się na konkretną stylistykę

Każde przedsięwzięcie związane z przearanżowaniem przestrzeni w domu warto rozpocząć od naszkicowania wstępnego planu. Kiedy dobieramy poszczególne elementy w sklepie stacjonarnym czy w internecie, zwracajmy uwagę na ich rozmiary (które zwykle są podawane w katalogu producenta). Na projekcie czy rysunku w skali bardzo łatwo zobaczyć i dopasować elementy wyposażenia  do metrażu.

Sofy i narożniki

Kanapa to prawdopodobnie najważniejszy mebel w salonie. Dlatego warto właśnie nad nią pochylić się najbardziej i poświęcić sporo czasu nad jej wyborem. Dobrym rozwiązaniem będzie wybranie polskiego producenta. Takie sofy są równie dobre co np. jej skandynawskie odpowiedniki, nie ustępują im jakością wykonania i stylistyką. Co więcej, opcja lokalna znacznie ułatwi transport i ewentualne oględziny mebli. Salony meblowe często oferują zestawy meblowe, które można w niemalże dowolny sposób spersonalizować. Warto pamiętać, żeby nie przesadzać z wielkością i ilością mebli wypoczynkowych. Jeśli w mieszkaniu mieszkają trzy osoby, to pięciosobowy i zarazem ogromny narożnik będzie po prostu przesadą. W wypadku skrajnie małych przestrzeni można zwyczajnie zrezygnować z zakupu sofy i zainwestować np. w dwa bardzo wygodne, regulowane fotele.

Przestrzeń i minimalizm

No dobrze, co sprawi więc, że salon będzie nowoczesny? Bardzo często sprawdza się podejście minimalistyczne. Łatwo kupić modernistyczne meble w skandynawskim stylu, jednak trzeba pamiętać o operowaniu przestrzenią. Zwykle ludzie rezygnują z zasłon, by doświetlić salon. Co więcej, nierzadko rezygnuje się z wszelkich ozdób, akcesoriów czy obrazów na ścianach. Warto zadbać o sporo wolnej przestrzeni, dzięki której będzie można odetchnąć i z przyjemnością zrelaksować. Zagracony salon sprawi, że nie będziemy się czuli swobodnie.

Drewno i ośliny

Doradza się oczywiście ożywić pokój poprzez dodanie roślin doniczkowych. Może być to o tyle pomocne, że niektóre gatunki istotnie przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w mieszkaniu. Rośliny to niewielki wydatek, a znacznie polepszają jakość życia i sprawiają, że kawałek natury został przeniesiony do środka. Wiele osób wyobraża sobie nowoczesny salon jako gładko oszlifowane meble w dość jaskrawych kolorach. Kto powiedział, że drewno nie może być nowoczesne? Sosna genialnie sprawdza się w nowych stylistykach. W internecie znajdziemy mnóstwo szafek, komód, półek czy innych naturalnie wyglądających części, dzięki którym salon przejdzie prawdziwą metamorfozę.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie