Jak urządzić nowoczesny i funkcjonalny salon?

Piotr Kowalczyk
05.09.2018

Urządzenie salonu to jedno z największych wyzwań stojących przed właścicielami dom czy mieszkania. Nie dość, że zwykle kupno wszystkich elementów wyposażenia kosztują niemałą fortunę, to dodatkowo trzeba liczyć się z godzinami poszukiwań w internecie i w stacjonarnych sklepach meblowych. Urządzanie jakiejkolwiek przestrzeni oczywiście można odpowiednio zaplanować, a pewne schematy powielają się – niezależnie od tego, czy urządza się sypialnię, przedpokój, biuro czy salon. W tym tekście przybliżę parę rzeczy, o których warto pamiętać i także przedstawię sprawdzone rozwiązania dla nowoczesnego salonu.

Umeblowanie a projekt

Najważniejszym etapem wybierania wystroju jest oczywiście umeblowanie. Nie jest to łatwe zadanie i najlepiej rozpocząć je od narysowania wstępnego szkicu i dokładnego zmierzenia przestrzeni. Chcesz czteroosobową sofę? Nic nie stoi na przeszkodzie, ale pamiętaj, żeby po w czasie internetowych zakupów brać pod uwagę rozmiar elementów umeblowania. Producent zawsze go podaje, a my możemy nanieść na nasz projekt sofę i dzięki temu będzie wiadomo, ile miejsca pozostanie na inne rzeczy i ewentualne dodatki.

Nowoczesny salon z odpowiednim umeblowaniem – sofy, ławy i hokery

Unowocześnienie wnętrza może być najbardziej skuteczne, kiedy kupi się wcale nie najbardziej awangardową sofę, która przecież jest najdroższym meblem. Warto pomyśleć nad nowoczesnymi fotelami i krzesłami, które mogą być wykorzystane zarówno w salonie jak i w jadalni. Ostatnim krzykiem mody są fotele w stylu retro, ale nie mówię tutaj o eklektycznym stylu, tylko o modernizmie drugiej połowy dwudziestego wieku. W następnej kolejności warto pomyśleć oczywiście o stoliku czy ławie, która będzie postawiona tuż obok kanapy. Oczywiście można pomyśleć o najnowszym rozwiązaniu zwanym ławostół, który łączy wygląd ławy z funkcjonalnością stołu. To znaczy, że kiedy jest potrzeba, może posłużyć jako wysoki stół! Jeśli chodzi o samą sofę, to można pójść drogą najtańszą, to znaczy kupić niewyróżniającą się aczkolwiek estetyczną i nowoczesną kanapę w Ikei. Warto wyszukać czegoś w stonowanych kolorach, ewentualnego kolorytu wnętrzu mogą nadać dodatki.

Nieoczywiste meble, które nadadzą wnętrzu blasku

Nieoczywistym rozwiązaniem jest zakup hokerów. Oczywiście hokery nie należą do mebli, które są wygodne jako wolnostojące dodatki. W końcu wysokie krzesła, często bez oparcia, potrzebują dopełnienia. Należy  w takim wypadku zamówić coś na kształt baru z wysokim blatem, który może być miejscem spotkań. Takie rozwiązanie sprawdza się, kiedy chcemy, by salon i kuchnia były połączone. Taka strefa, gdzie znajomi mogą się napić drinki i porozmawiać w klimacie bardzije klubowym to świetne miejsce relaksu. Co więcej, wtedy znajdzie się miejsce na barek!

Dodatki, czyli dopełnienie bez przesady

Wszelkie akcesoria i ozdoby to ważna część salonu, który jest przecież wizytówką całego mieszkania. Jeśli jednak stawiamy na nowoczesny wystrój, to podejście minimalistyczne będzie jak najbardziej właściwe. Wszelkie bibeloty, obrazy etc. tylko w pewien sposób zaśmiecą przestrzeń i zmniejszą ją optycznie. Oczywiście stylowy plakat czy obraz w antyramie na ścianie sprawdzi się bardzo dobrze, to już liczne figurki  i inne pamiątki z wakacji mogą tylko popsuć całe wrażenie.

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie