Jak urządzić ciemne pomieszczenie?

Piotr Kowalczyk
12.05.2021

Naturalnie ciemne pomieszczenia zawsze są dość problematyczne w urządzaniu. Trudno jest w nich uzyskać efekt WOW, ponieważ nie mamy do dyspozycji największego atutu, czyli naturalnego źródła światła. Takie przypadki najczęściej dotyczą pomieszczeń bez okien lub z oknami skierowanymi wyłącznie na północ. Co trzeba zrobić w podobnej sytuacji? Wykorzystaj te sprytne triki na estetyczne urządzenie ciemnego pomieszczenia.

Postaraj się maksymalnie wykorzystać źródło naturalnego światła

Czyli po prostu nie zasłaniaj okna, o ile oczywiście ono jest. Częstym błędem popełnianym przez osoby samodzielnie urządzające mieszkania i domy jest niepotrzebne ograniczanie dopływu światła słonecznego. Nawet przez okno o północnej ekspozycji może wpadać do pokoju całkiem sporo promieni słonecznych, które zawsze optycznie powiększają pomieszczenie. Zrezygnuj więc z ciężkich zasłon i firan – zamiast nich wybierz lekkie roletki czy żaluzje.

Stosuj jasne materiały wykończeniowe

To niezawodny sposób na to, aby nie tylko estetycznie urządzić ciemne pomieszczenie, ale też optycznie je powiększyć. Najważniejsze są ściany i podłoga oraz meble. Stosuj jasne materiały, najlepiej w delikatnym połysku, które będą odbijać nieliczne promienie światła (lub sztuczne oświetlenie), dzięki czemu pomieszczenie wyda się większe.

Rada

Nie zasłaniaj podłogi, zwłaszcza jasnej. Wykładzina czy gruby dywan dają efekt optycznego zmniejszenia pokoju, a na ograniczonej powierzchni będą też ciągłym zbiorowiskiem kurzu.

Nie zagracaj pomieszczenia

Chodzi o to, aby w małym pokoju nie umieszczać tylu mebli, ile tylko się da. Zrezygnuj również z wielu elementów dekoracyjnych, szczególnie ustawianych na podłodze – dotyczy to także kwiatów. W pomieszczeniu o powierzchni np. 10 metrów kwadratowych, z oknem skierowanym na północ, bardzo łatwo jest osiągnąć niepożądany efekt zagracenia i wrażenia ciągłego bałaganu.

Niezawodne lustro

Lustro jest nie tylko praktyczne, ale też świetnie sprawdza się w ciemnych pomieszczeniach. Ponieważ odbija ono wszelkie promienie, zarówno naturalne, jak i emitowane przez sztuczne źródło światła, to uzyskujemy efekt optycznego powiększenia pokoju. Wydaje się on być jaśniejszy, bardziej komfortowy, efektowniejszy. Lustro możesz umieścić np. na drzwiach szafy ubraniowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.