Jak ukryć rury w remontowanym mieszkaniu?

Mateusz Nowak
05.10.2022

Rury to temat-rzeka. Nikt nie lubi ich widoku, natomiast są niezbędne w każdym domu czy mieszkaniu. Mamy tutaj na myśli rury od instalacji wodnej, kanalizacyjnej, wentylacyjnej czy klimatyzacji. Jak je ukryć podczas remontu mieszkania? Jest na to kilka sposób, a najlepsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

W posadzce

Jeśli trwa zaawansowany remont mieszkania, włącznie z kuciem posadzek i wymianą instalacji, to oczywiście naturalnym rozwiązaniem wydaje się być ukrycie rur w posadzce. Na pewno da się to zrobić z rurami wodnymi i kanalizacyjnymi, przy okazji chowając w posadzce np. część instalacji elektrycznej (oczywiście w peszlu).

W suficie podwieszanym

To ciekawy pomysł, o ile oczywiście planujesz wykonanie sufitu podwieszanego w mieszkaniu. Jeśli tak, to w przestrzeni między stropem a sufitem podwieszanym spokojnie można schować wszelkie rury, w tym od instalacji wodnej, kanalizacji, a także wentylacji czy klimatyzacji. Będzie szybko i estetycznie, natomiast pamiętaj o zastosowaniu otulin, aby nie męczyć się później z hałasem.

W ścianach z płyt GK

To sposób, który od lat jest wykorzystywany w domach szkieletowych. Z powodzeniem można go zastosować również w mieszkaniu, a już na pewno wtedy, gdy i tak planujemy wykonanie ścian z płyt GK w celu np. uzyskania idealnie równej powierzchni czy wydzielenia dodatkowych pomieszczeń. Przestrzeni w stelażu powinno wystarczyć na potrzeby instalacji elektrycznej, wodnej, a nawet grzewczej.

W zabudowach

W ostateczności, gdy remont ma charakter tylko odświeżenia wnętrza, można pomyśleć o schowaniu nieestetycznych rur w różnego rodzaju zabudowach – najlepiej wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych. W ten sposób można zyskać również całkiem funkcjonalne elementy wyposażenia wnętrza, jak parapety, podstawki czy schowki na drobiazgi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie