Jak tanio ozdobić dom na wiosnę?

Marek Szydełko
29.06.2023

Wiosna to czas, kiedy wielu z nas chce przewietrzyć wnętrze domu czy mieszkania – i nie chodzi tylko o wielkie porządki, ale także o odświeżenie wystroju. Zimowe ozdoby trafiają do kartonów, a w ich miejsce warto sięgnąć po coś zupełnie innego, przywodzącego na myśl wiosnę i wprawiającego w pozytywny nastrój. Oto kilka pomysłów na niedrogie ozdoby.

Świeże kwiaty (najlepiej z własnego ogrodu)

Zacznijmy od może i banalnej, ale na pewno trafnej propozycji. Świeże kwiaty zawsze prezentują się świetnie i stanowią jedną z najlepszych wiosennych ozdób domu. Jeśli chcesz zaoszczędzić, to wcześniej wysiej lub zasadź cebulki kwiatów w swoim ogródku/na balkonie. Po ścięciu będą pięknie wyglądać w wazonie.

Gałązki brzozy

Brzoza to drzewo jednoznacznie kojarzące się z wiosną. Jej młode pędy i liście wyglądają przepięknie, a wystarczy tylko kilka gałązek, aby zyskać efektowną ozdobę do domu. Gałązki łączymy wstążką i wstawiamy do wazonu z wodą. Postoją kilka tygodni.

Własnoręcznie zrobione stroiki

Robienie stroików kojarzy się nam raczej ze świętami Bożego Narodzenia, jednak ta tradycja w wielu domach jest kultywowana również wiosną. Dobrym pomysłem będzie wybranie się na spacer z dziećmi i przyniesienie do domu oznak rodzącej się po zimie przyrody – bazi, świeżych pędów roślinnych, traw itd. Z tego wszystkiego można przygotować piękny, oryginalny stroik.

Kreatywne doniczki z wysianymi roślinami

Takim symbolem wiosny w wielu domach jest rzeżucha, której uprawa jest banalnie łatwa – warto zlecić to zadanie dziecku, które przy okazji uzupełni wiedzę z przyrody. Dodatkowo można pomyśleć o innych wysiewkach, na przykład pomidorów czy różnego rodzaju ziół, z których będziemy korzystać w kuchni.

Wszystkie rośliny warto wysiać w efektownych, a niekoniecznie drogich doniczkach – można użyć np. starej konewki, obudowy lampy naftowej, metalowego wiaderka etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie