Jak szybko sprzedać mieszkanie? Kilka skutecznych sposobów

Antoni Kwapisz
27.04.2020

Życie lubi zaskakiwać i nierzadko zdarza się, że z powodu np. choroby czy nieudanej inwestycji potrzebujemy pilnego zastrzyku gotówki. Wówczas naturalnym pomysłem wydaje się być sprzedaż nieruchomości, na przykład mieszkania. Problem w tym, że to nie jest takie proste. Długie oczekiwanie na nabywcę może być frustrujące i potęgować problemy finansowe. Istnieją jednak sposoby na to, aby naprawdę szybko sprzedać mieszkanie. Te najskuteczniejsze wymieniamy w naszym poradniku.

Zaniżona cena

Zaniżenie ceny mieszkania jest zdecydowanie najlepszym sposobem na to, aby szybko znaleźć nabywcę. Oczywiście pod warunkiem, że nieruchomość nie ma żadnych ukrytych wad. Trzeba być przygotowanym na to, że potencjalni nabywcy będą wietrzyć podstęp w zaoferowaniu tak niskiej ceny i zażądają np. przedstawienia szczegółowych dokumentów właścicielskich oraz przeglądów technicznych budynku i instalacji w mieszkaniu. Jeśli z nieruchomością jest wszystko w porządku, to cena obniżona o np. 15% w stosunku do średniej rynkowej powinna zagwarantować przeprowadzenie transakcji w ciągu nawet kilku dni.

Sprzedaż pośrednikowi

Pośrednicy nieruchomości zarabiają nie tylko na obsłudze agencyjnej, ale także na obrocie mieszkaniami, domami czy działkami. Biura nieruchomości bez przerwy polują na rynkowe okazje. W kręgu ich zainteresowania znajdują się przede wszystkim lokale do remontu, obciążone jakąś wadą prawną czy właśnie należące do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Jeśli widzisz na słupach czy przystankach ogłoszenia o treści „Kupię pilnie mieszkanie za gotówkę”, to na 99% pochodzi ono właśnie od pośrednika nieruchomości.

Sprzedaż mieszkania pośrednikowi ma tę zaletę, że gwarantuje bardzo szybkie przeprowadzenie całego procesu i otrzymanie gotówki – pośrednik nie musi czekać na decyzję kredytową banku. Wadą jest natomiast to, że nie masz co liczyć na uzyskanie ceny choćby zbliżonej do rynkowej.

Oferta zamiany

Jeśli nie zależy Ci na uzyskaniu całej kwoty ze sprzedaży mieszkania, ale potrzebujesz np. kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych, aby rozwiązać życiowy problem, dobrym pomysłem może być opublikowanie ogłoszenia o chęci zamiany. Wiele osób szuka większej, droższej nieruchomości, ale nie może sobie pozwolić na jej zakup z uwagi na brak odpowiedniej kwoty. Chętnie natomiast pójdą na opcję zamiany z dopłatą po swojej stronie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, minimalizujące formalności, a przede wszystkim gwarantujące Ci, że nadal będziesz mieć gdzie mieszkać. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie