Jak szybko odmienić wygląd ogrodu i to bez żadnych kosztów?

Piotr Kowalczyk
21.09.2022

Masz spory ogród z bujną roślinnością, ale jego widok wcale Cię nie cieszy? Prawdopodobnie jest to skutek zaniedbania przestrzeni wokół domu. Doskonale to rozumiemy: prace w ogrodzie wymagają czasu, sił, a nie każdy może sobie na to pozwolić. Na szczęście jesteś w stanie stosunkowo szybko odmienić wygląd ogrodu, nie ponosząc przy tym żadnych dodatkowych kosztów. Skorzystaj z naszych wskazówek.

Odchwaszczanie

Na dobry początek zabierz się za usunięcie chwastów, które psują cały efekt i na pewno doprowadzają Cię do szału. Zrób to ręcznie, aby jak najszybciej zobaczyć różnicę. Szczególną uwagę poświęć chwastom wyrastającym między kostkami oraz na rabatach kwiatowych.

Przycięcie roślinności

Kolejnym krokiem jest przycięcie roślin, które zanadto się rozrosły i przez to utraciły swoje walory ozdobne. Nie żałuj im sekatora! Koniecznie sprawdź też zasady przycinania konkretnych roślin, aby nie wyrządzić im krzywdy i nie doprowadzić do ich zmarnienia.

Przesadzanie roślin

Teraz możesz już przejść się po ogrodzie i sprawdzić, które rośliny rosną bardzo słabo. Zwykle jest to efekt posadzenia ich na nieodpowiednich stanowiskach – na przykład zbyt nasłonecznionych czy zacienionych. W takiej sytuacji najlepiej będzie po prostu przesadzić rośliny.

Zadbanie o trawnik

Trawnik to ten element ogrodu, który ma największy wpływ na prezencję otoczenia budynku. Dlatego warto poświęcić mu nieco więcej czasu i doprowadzić go do porządku. Nie musisz od razu zakładać nowego trawnika. Zacznij od koszenia, następnie przeprowadź wertykulację i zastosuj dobry nawóz do trawników. Przy regularnym podlewaniu murawa powinna szybko wrócić do siebie.

Elementy małej architektury, które wykonasz własnoręcznie

Na koniec możesz wprowadzić do ogrodu nowe, ozdobne elementy, które z powodzeniem da się wykonać własnoręcznie, z tego, co i tak już posiadasz. Przykład? Wygodna ławka ze starych desek i okrąglaków drewna kominkowego. Popuść wodze fantazji i zastanów się, czego brakuje w Twoim ogrodzie, a następnie zabierz się do dzieła.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.