Jak szybko (i niedrogo) zwiększyć wartość rynkową domu?

Piotr Kowalczyk
21.11.2017

Z uwagi na wysoką cenę sprzedaż domu jednorodzinnego trwa z reguły znacznie dłużej, niż ma to miejsce w przypadku mieszkania. Ktoś, kto chce przeznaczyć na zakup nieruchomości powyżej pół miliona złotych, ma prawo wybrzydzać i przebierać w ofertach. Z punktu widzenia sprzedającego istnieją tylko dwa rozwiązania: albo obniżenie ceny wywoławczej albo zwiększenie atrakcyjności domu i tym samym jego wartości rynkowej. Podpowiadamy, jak to zrobić szybko i stosunkowo niedrogo.

Zadbaj o wygląd ogrodu

To właśnie ogród robi pierwsze wrażenie na oglądających i warto zadbać, aby było to wrażenie jak najbardziej pozytywne. Nie musisz wcale wydawać kroci na projekt i ekskluzywną realizację. Wystarczy zadbany trawnik, kilka nasadzeń i prosty żywopłot. Ważne jest to, by ogród był schludny i pozwolił oglądającym na wyobrażenie sobie organizowanych przez nich imprez dla znajomych.

Pamiętaj również, że dla większości osób zainteresowanych przeprowadzeniem się do domu jednorodzinnego, jednym z kluczowych argumentów jest posiadanie tarasu. Dlatego Twoja nieruchomość po prostu musi go posiadać. Może to być prosty taras z drewna, ale ładnie wykończony i pasujący do architektury budynku.

Zwróć również uwagę na stan ogrodzenia. Jeśli działka nie jest w ogóle ogrodzona, czas to zmienić, bo płot daje poczucie bezpieczeństwa, a to ważne dla oglądających nieruchomość. Nawet tania siatka jest lepsza niż brak ogrodzenia.

Zmień kolor elewacji

To wcale nie jest takie drogie, bo większość elewacji można bez problemu przemalować. Zdecyduj się na ten krok, jeśli obecna elewacja raczej odstrasza niż budzi podziw. Wybierz jasny, neutralny kolor, np. beżowy, ponieważ większość osób lubi domy w takich właśnie barwach.

Rada

Zwróć uwagę na elewacje sąsiadów – postaraj się wpasować budynek w otoczenie, co także jest korzystnym zabiegiem i zwiększy atrakcyjność nieruchomości.

Uprzątnij przestrzeń w domu

Im mniej mebli i prywatnych przedmiotów, tym lepiej dla oglądających. Pozwoli im to wyobrazić sobie wygląd przestrzeni już po jej urządzeniu zgodnie z ich oczekiwaniami. Ponadto uprzątnięte pomieszczenia wydają się większe, co jest bardzo korzystnym efektem z punktu widzenia sprzedającego.

Należy zadbać o to, aby przestrzeń domu była możliwie neutralna – dzięki temu oglądający nie będą się czuć skrępowani i lepiej wczują się w rolę przyszłych mieszkańców.

Zadbaj o wygodny dojazd na posesję

Jeśli do Twojego domu prowadzi droga gruntowa, to naprawdę warto zainwestować kilkaset złotych w jej bieżące wygładzenie. Wystarczy wywrotka tłucznia i godzina pracy koparki. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której oglądający np. utkną samochodem w błocie lub zniszczą sobie buty jeszcze przed wejściem na teren posesji.

Dzięki tym prostym i niedrogim trikom realnie zwiększysz atrakcyjność swojego domu w oczach potencjalnych nabywców i tym samym uzyskasz wyższą cenę sprzedaży.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.