Jak sprzedać drożej mieszkanie lub dom? Postaw na odpowiednie kolory!

Maciej Piwowski
28.11.2017

Nie od dziś wiadomo, że kolory mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Okazuje się jednak, że mogą decydować nawet o życiowych decyzjach, w tym dotyczących zakupu nieruchomości. Nawet świetnie zlokalizowane mieszkanie, które jest wykończone w pstrokatym, kiczowatym stylu, nie będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem kupujących. Jeśli więc chcesz sprzedać drożej mieszkanie lub dom, postaw na kolory polecane przez specjalistów od rynku nieruchomości.

Neutralna kolorystyka jest najlepsza

Choć takie kolory, jak: beżowy, kremowy, szary, piaskowy, szarobeżowy można uznać za nudne czy wręcz nijakie, to właśnie one najlepiej wpływają na odczucia osób potencjalnie zainteresowanych zakupem nieruchomości. Neutralne barwy nie są przytłaczające, pozwalają lepiej wyobrazić sobie wygląd pomieszczenia po jego samodzielnym urządzeniu, a także optycznie powiększają przestrzeń.

Ciemne, intensywne czy bardzo nietypowe kolory są złą wizytówką wnętrza. Mówią wiele o upodobaniach właścicieli, ale osób zainteresowanych zakupem mieszkania czy domu to kompletnie nie interesują. One chcą sobie wyobrazić siebie mieszkających w tym lokalu, a pstrokacizna niestety to utrudnia.

Kolor elewacji też ma znaczenie

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, dlatego właściciele domów jednorodzinnych wystawionych na sprzedaż powinni zwrócić uwagę na kolor elewacji. Przede wszystkim musi być ona czysta – jeśli są na niej glony czy ptasie odchody, to lepiej zawczasu zlecić czyszczenie wyspecjalizowanej ekipie. Taki zabieg przywróci też elewacji dawny kolor.

Pośrednicy nieruchomości twierdzą, że najwyższe ceny na rynku osiągają domy z elewacją w kolorze kawy z mlekiem – nazwa handlowa promowana przez producentów farb elewacyjnych brzmi: „greige”. Taka elewacja prezentuje się bardzo efektownie i dobrze wtapia się w okolicę, co ma znaczenie dla osób, które nie lubią się wyróżniać.

Jeśli Twój dom ma krzykliwą elewację, np. zieloną lub jaskrawożółtą, to koniecznie pomyśl o jej przemalowaniu. Koszt nie będzie niski, ale niemal na pewno ten wydatek uda się odzyskać podczas sprzedaży domu.

Rada

Bardzo dobre wrażenie na kupujących robią też delikatne i stylowe ozdoby na elewacji, przede wszystkim z naturalnego drewna.

Kolory dobrze dobrane do pomieszczenia

Warto również zwrócić uwagę na to, które kolory są najlepiej odbierane przez kupujących w poszczególnych pomieszczeniach. Tutaj najlepiej jest się kierować poniższym schematem:

  • Salon – kolory neutralne, w tym biel, ponieważ na ich tle można sobie łatwo wyobrazić własne meble,
  • Kuchnia – dominują szarości i jasne odcienie niebieskiego. Nie należy natomiast stosować odcieni żółtego,
  • Sypialnia – biel, beż, szarości oraz błękit (tzw. kolor baby blue) – to najlepsze wybory do sypialni,
  • Łazienka – świetnie sprawdzają się w niej odcienie niebieskiego i granatowego (tzw. kolor navy blue) oraz fioletu. Takie kolory wprowadzają do łazienki wrażenie luksusu.

Jeśli szykujesz się do wystawienia swojej nieruchomości na sprzedaż, to pamiętaj, aby wcześniej przemalować ściany na neutralne kolory. To niewielka inwestycja w znaczne zwiększenie atrakcyjności lokalu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.