Jak sprawdzić pracodawcę przed zatrudnieniem się w jego firmie?

Antoni Kwapisz
22.11.2021

Są takie firmy, które z uwagi na powszechnie rozpoznawalną markę oraz prestiż nie narzekają na brak zainteresowania ze strony kandydatów do pracy. W znacznie gorszym położeniu znajdują się natomiast rekrutujący pracodawcy, którzy nie zdążyli jeszcze wyrobić sobie marki i są praktycznie anonimowi dla potencjalnych pracowników. Jeśli trafiłeś na ofertę takiej firmy, jest ona kusząca, natomiast Twoje wątpliwości wynikają właśnie z tego, że kompletnie nie wiesz, czego możesz się po tym pracodawcy spodziewać, to najpierw go sprawdź. Jak to zrobić? Kilka sposobów omawiamy w naszym poradniku.

Odwiedź rekrutującą firmę

Nic nie stoi na przeszkodzie (a raczej nie powinno), abyś przed oficjalnym zgłoszeniem się do procesu rekrutacyjnego zajrzał do firmy poszukującej nowego pracownika. Oczywiście wcześniej zadzwoń i dopytaj, czy istnieje możliwość obejrzenia wnętrz firmy, porozmawiania z pracownikami lub wręcz z samym szefostwem. Jeśli firma wykaże się tutaj otwartością, to będzie to dobrze o niej świadczyć.

Poszukaj informacji o pracodawcy na portalach typu GoWork

Tego typu portale grupują opinie o pracodawcach, najczęściej wystawione przez byłych pracowników. Bierz więc na to poprawkę, ponieważ wiele negatywnych komentarzy może mieć związek z nieprzyjemnym zakończeniem współpracy i niekoniecznie oznaczać, że trzeba omijać danego pracodawcę szerokim łukiem.

Zaproponuj, że weźmiesz udział w nieodpłatnym dniu roboczym

To bardzo ciekawe, a wręcz zaskakujące rozwiązanie, które można polecić szczególnie osobom mającym sporo wolnego czasu oraz chcącym bardzo dobrze poznać miejsce swojej ewentualnej pracy zawodowej.

Darmowy dzień roboczy to coś na kształt stażu. Zaproponuj, że przepracujesz w rekrutującej firmie jeden dzień, przyglądając się organizacji pracy, relacjom w zespole, realizowanym projektom (o ile oczywiście nie są poufne). Potencjalny pracodawca powinien się na to zgodzić, ale z pewnością wcześniej będzie oczekiwać, że oficjalnie zgłosisz się do procesu rekrutacyjnego.

Prześledź dotychczasowe działania rekrutacyjne pracodawcy

Po prostu wpisz nazwę tej firmy w wyszukiwarkach najpopularniejszych portali ogłoszeniowych, a następnie przeanalizuj wyniki. Twoje wątpliwości powinno wzbudzić to, że firma od bardzo dawna rekrutuje na dane stanowisko i nie może pozyskać odpowiedniej osoby – być może ma to związek z nieatrakcyjnymi warunkami zatrudnienia lub negatywną opinią o tym pracodawcy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.