Jak samodzielnie wymienić uszkodzoną dachówkę?

Andrzej Winnicki
13.05.2024

Samodzielne wymiana uszkodzonej dachówki to stosunkowo proste zadanie, o ile oczywiście masz łatwy dostęp do dachówki, dysponujesz odpowiednio długą drabiną i zabezpieczeniem przed upadkiem z wysokości. Jeśli tak, to nie pozostaje nic innego jak zabrać się do pracy. Zapraszamy po kilka wskazówek.

Zlokalizuj uszkodzoną dachówkę

W przypadku jasnych czy czerwonych dachówek pęknięcie można dostrzec gołym okiem z gruntu. Z ciemnymi wariantami nie jest tak prosto. Dokładnie obejrzyj więc dach i ustal, która dachówka wymaga wymiany.

Podważenie

Jeśli dachówka jest częściowo luźna, można spróbować delikatnie ją podważyć. Użyj do tego małego łomu, dłuta czy młotka, ewentualnie drewnianej listwy. Uważaj, aby nie uszkodzić sąsiednich dachówek.

Teraz pozostało już tylko wyjąć uszkodzoną dachówkę i oczyścić obszar pod nią, gdzie mogą się znajdować różne śmieci. Upewnij się, że miejsce, gdzie będzie leżała nowa dachówka, jest czyste i wolne od resztek starej dachówki.

Montaż nowej dachówki

Umieść nową dachówkę w miejscu uszkodzonej. Upewnij się, że dachówka jest dobrze dopasowana i leży równo z pozostałymi dachówkami, a jej zamki ściśle dolegają do sąsiednich. Sprawdź, czy dachówka się nie zsuwa, czy nie ma pod nią przerwy, którą mogłyby wykorzystać ptaki czy np. kuny.

Teraz pozostało już tylko obserwować nową dachówkę, szczególnie w czasie porywistego wiatru oraz intensywnych opadów. Jeśli nie pojawiają się ślady przecieków, to możesz uznać, że praca została wykonana prawidłowo.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie